Εξασφάλισε την κορυφή η ΑΕΚ

Δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Αγία Παρασκευή, επικρατώντας με σκορ 3-2 της Ολυμπιάδας, σε μια έδρα όπου λίγες ομάδες καταφέρνουν να φύγουν με βαθμό ή βαθμούς.

Ο «δικέφαλος» μετά και από αυτή τη νίκη, έβαλε και τυπικά τη σφραγίδα στην κατάκτηση του ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, καθώς θεωρείται εξαιρετικά δύσκολο ως απίθανο να μην κερδίσει έστω ένα από τα δύο εναπομείναντα ματς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στο 1ο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με 1-0 με γκολ του Ασημακόπουλου στο 14′,  ενώ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της πρίν τη λήξη του εικοσαλέπτου, με σκόρερ τον Δελαπόρτα ο οποίος αξιοποίησε τη φοβερή ασίστ του Πορτογάλου Ουγκο Ραμαντα.

Στην επανάληψη η Ολυμπιάδα πίεσε και με τον Συκαρά μείωσε γρήγορα το σκορ σε 2-1 (22′) , όμως το γκολ του Ραμαντα στο 32′, το οποίο προήλθε από περίτεχνη ενέργεια, έβαλε τέλος στις όποιες βλέψεις των γηπεδούχων για ένα θετικό αποτέλεσμα, οι οποίοι στο τέλος κατάφεραν να μειώσουν σε 2-3, ήταν όμως ήδη πολύ αργά για την ανατροπή.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ παρέμεινε μόνη 1η στο βαθμολογικό πίνακα της Futsal Superleague, έχοντας πλεόν 57 βαθμούς μετά από 20 αγώνες !

Η αρχική 5άδα για την ΑΕΚ: Θεοφίλου, RAMADA, Μάνος, Δελλαπόρτας και Σκουτέλης .

Την αποστολή συμπλήρωναν οι Αχής, Αρτινός, Ηλιάδης, Ζιάκας, Στουπάθης, Θανασάι, Ασημακόπουλος, Ταρνανίδης και Μάντης.