Ασταμάτητη προς τον τίτλο η ΑΕΚ στο Futsal

Ασταμάτητη δείχνει η ανδρική ομάδα Futsal της ΑΕΚ η οποία πέρασε χθες αλώβητη και από το “Δαϊς” επικρατώντας στο ντέρμπι του Δούκα με 3-2 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα διεύρυνε το νικηφόρο σερί της σε 14 αγώνες και πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό την επόμενη αγωνιστική, το οποίο και θα κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια. Η ΑΕΚ ισοβαθμεί με τους “πράσινους” στην κορυφή και το μεταξύ τους ντέρμπι θα αναδείξει κατά πάσα πιθανότητα και την ομάδα που θα πάει στα πλέι οφ ως πρωτοπόρος. Το “κιτρινόμαυρο” τμήμα έχει δείξει πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κερδίζοντας σε ρυθμούς προπόνησης και με μεγάλα σκορ τα περισσότερα παιχνίδια. Την ανωτερότητα της θέλει να επιβεβαιώσει και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, στέλνοντας ένα ξεκάθαρο μήνυμα τίτλου. Αυτό άλλωστε είναι και ο μεγάλος φετινός στόχος της ΑΕΚ. Να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της.

Σε ότι αφορά το χθεσινό παιχνίδι η “Ένωση” ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο της, με το τελικό αποτέλεσμα να μην αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Μάνο το σουτ του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά αυτό έγινε στο 5′ με ωραίο γκολ του Αρτινού . Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να δείχνει πολύ καλή αμυντική λειτουργία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν την πίεση η οποία και απέφερε καρπούς. Ο Στουπάθης στο 22′ έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Δούκας αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα των “φιλοξενούμενων” μείωσε σε 2-1. Το γκολ αυτό ωστόσο δεν επηρέασε τους “κιτρινόμαυρους” που συνέχισαν την προσπάθεια και στο 30′ πέτυχαν και τρίτο γκολ και πάλι μετ ον Αρτινό. Όλα έδειχναν να έχουν κριθεί με τον Δούκα να μειώνει το σκορ στο 38′ σε 3-2.

Μέσα στην εβδομάδα αναμένεται να υπάρξουν εξελίξεις για τον Πορτογάλο διεθνή με τον οποίον η ΑΕΚ έχει συμφωνήσει σε όλα, καλύπτοντας έτσι το κενό που δημιούργησε η αποχώρηση του David ο οποίος δεν έπεισε με τις εμφανίσεις του στον πρώτο γύρο. Όπως αναφέραμε και χθες οι άνθρωποι του “Δικεφάλου” περιμένουν την έκδοση της μπλε κάρτας του για να ανακοινωθεί και επίσημα η έναρξη της συνεργασίας. Στόχος είναι ο παίκτης να προλάβει να αγωνιστεί απέναντι στον Παναθηναϊκό αν και αυτό θα ξεκαθαρίσει μέσα στις επόμενες ημέρες.

ΑΕΚ: Θεοφίλου, Αχής, Ηλιάδης, Μάνος, Δελλαπόρτας, Αρτινός, Σκουτέλης, Στουπάθης, Ασημακόπουλος, Ζιάκας, Ταρνανίδης, Μάντης και Θανασάι.