Νίκη και πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου για τα κορίτσια της ΑΕΚ

Εικόνες από το ΑΕΚ-Αμαζόνες

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικρατώντας άνετα με 3-0 σετ των Αμαζόνων στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η «Ένωση» πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση απέναντι στη μοναδική ομάδα που έχασε φέτος στο πρωτάθλημα, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου ήταν κυρίαρχη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη και την πρόκριση. Ένα αποτέλεσμα που της δίνει και ψυχολογικό αβαντάζ εν όψει της Σαββατιάτικης μεταξύ τους αναμέτρησης για το ντέρμπι κορυφής της Preleague.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι ακολουθώντας πιστά το αγωνιστικό της πλάνο. Πίεση από το σερβίς, αποτελεσματικό μπλογκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση είχε ως αποτέλεσμα να διατηρεί το προβάδισμα της στο πρώτο σετ. Μέχρι τα μισά του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με την ΑΕΚ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Μετά το 17-16 «έχτισε» μια διαφορά τριών πόντων την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος. Προηγήθηκε με 20-17 και 23-20 για να πάρει τη νίκη με 25-22 για το 1-0.

Οι  Αμαζόνες προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 2-5 ωστόσο οι  «κιτρινόμαυρες» δεν τα παράτησαν πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση. Αυξάνοντας συνεχώς την πίεση τους «εγκλώβισαν» τον αντίπαλο και πήραν γρήγορα προβάδισμα με 8-7 και 11-7 αντίστοιχα. Συνεχίζοντας το επιθετικό τους ξέσπασμα προηγήθηκαν με 15-9 για να πάρουν εύκολα τη νίκη με 25-15 για το 2-0 στα σετ. Η ΑΕΚ έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ από το 2-0 μπήκε αποφασισμένη για να «καθαρίσει» το παιχνίδι και το κατάφερε κερδίζοντας και στο τρίτο σετ με 25-18.

Τα σετ: 25-22, 25-15, 25-18

ΑΕΚ (Μπακοδήμος): Κουντουρά, Ράπτη, Διάλλα, Νομικού, Καραγκούνη, Καββαδία / Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ)

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Ατσιδαύτης): Χριστοδούλου, Κωτσιάκη, βαρουδάκη, Σιδεράτου, Μαστοράκη, Χρυσομάλλη / Γκιαούρη (λ), Κοντραφούρη (λ), Τσακούμη, Σούλη, Γιαννακοπούλου, Πατρινού.