Βαρέλα: «Κάποια πράγματα μας έριξαν την ψυχολογία»

Ο τραυματισμός του Τζάλμα Κάμπος και η αποβολή του Στέλιου Μαλεζά έριξαν την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ και επέτρεψαν στην ΑΕΚ να επικρατήσει με το ευρύ 3-0, σύμφωνα με τον Φερνάντο Βαρέλα.

«Δεχτήκαμε ένα γκολ στο πρώτο λεπτό και δεν καταφέραμε να αντιδράσαμε. Συμφωνώ με όσα είπε ο προπονητής μας. Γενικώς σήμερα δεν ήταν η μέρα μας. Είναι πράγματα που σου ρίχνουν την ψυχολογία, ειδικά όταν πρόκειται για σημαντικούς παίκτες. Και ο Μαλεζάς και ο Κάμπος που είχαν τα μικροπροβλήματα ήταν ποδοσφαιριστές που χρειαζόμασταν. Η ποδοσφαιρική μας συμπεριφορά μέσα στο γήπεδο δεν ήταν αυτή που έπρεπε και πρέπει να αλλάξουμε.

Όταν δεν σκοράρεις είναι δύο τα άσχημα πράγματα που συμβαίνουν. Πρώτα επηρεάζεται το παιχνίδι σου γιατί δεν έχεις καθαρό μυαλό και ο αντίπαλος αποκτά αυτοπεποίθηση. Δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε τις ευκαιρίες μας. Ο αντίπαλος πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ και εκεί κρίθηκε το ματς».