Στο μικροσκόπιο οι 15 κιτρινόμαυροι του Αγρινίου

Εικόνες από το Παναιτωλικός - ΑΕΚ

Η κριτική των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ που έπαιξαν απέναντι στον Παναιτωλικό

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 15 κιτρινόμαυροι που έπαιξαν στο ματς με τον Παναιτωλικό:

Παναγιώτης Τσιντώτας: Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ φωνάζει ίσως το πιο ηχηρό παρών, που μπορεί τερματοφύλακας να φωνάξει. Αποκρούει πέναλτι. Μάλιστα αυτή την φορά, σε αντίθεση μ’ ότι έγινε στον τελικό με τον Ολυμπιακό, είχε και αντίκρισμα, καθώς μ’ αυτή την απόκρουση κράτησε το μηδέν και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη. Γενικώς δεν απειλήθηκε πολύ, ήταν σταθερός και με εμπιστοσύνη στις κινήσεις του.

Παουλίνιο Μότα: Στο πρώτο ημίχρονο είχε ολόκληρη την δεξιά πλευρά στον σχηματισμό 3-4-3. Έκανε κάποια ανεβάσματα, χωρίς όμως αποτέλεσμα και χωρίς καλές συνεργασίες. Στο δεύτερο ημίχρονο που άλλαξε ο σχηματισμός και είχε ποδοσφαιριστή μπροστά του, έδειχνε πιο ασφαλής. Αλλά και πάλι στα ανεβάσματα του δεν είχε και τις καλύτερες επιλογές, ενώ είχε ζητήματα στο ανασταλτικό κομμάτι.

Νασίμ Χνιντ: Έκανε ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα, ως δεξιός στόπερ σε τριάδα. Έδειξε πως ακόμα είναι βαρύς και του λείπει ο αγωνιστικός ρυθμός. Έμπαινε αρκετές φορές δεύτερος και άτσαλα πάνω σε φάσεις. Παίζει πάντως με το κεφάλια ψηλά και ψάχνει τις μπαλιές προς την επίθεση, ενώ είναι δυναμικός.

Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι: Η αλήθεια είναι πως η φάση στην οποία έκανε πολύ κακό υπολογισμό και υπέπεσε στο πέναλτι, του έριξε σκιά σε μια κατά τα άλλα πολύ καλή αγωνιστική εικόνα. Τόσο στο πρώτο όσο και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ο καλύτερος παίκτης στην αμυντική λειτουργία. Έβγαινε σωστά πάνω στην μπάλα και όσες φορές δεν προλάβαινε, έκανε έξυπνα φάουλ. Κρατούσε την θέση του, ενώ προσπαθούσε να οργανώσει και το παιχνίδι από τα μετόπισθεν.

Στράτος Σβάρνας: Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε ως αριστερός στόπερ στην τριάδα και στο δεύτερο ημίχρονο ως παρτενέρ του Τσιγκρίνσκι στο κέντρο της άμυνας. Είχε ορισμένες καλές στιγμές στο παιχνίδι, αλλά είχε και κάποιες επιπόλαιες. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε και πάλι ένα πολύ επικίνδυνο λάθος, ανάλογο μ’ εκείνο στον τελικό του κυπέλλου. Έβαλε πάθος και δυναμισμό στο παιχνίδι του. Αλλά έκανε και λάθη.

Εμάνουελ Ινσούα: Ντεμπούτο έκανε ο Αργεντινός μπακ με την κιτρινόμαυρη φανέλα. Και εκείνο που έδειξε είναι πως ο Καρέρα θα έχει το κεφάλι του ήσυχο με την παρουσία του Αργεντινού στο αριστερό άκρο της άμυνας της ΑΕΚ. Σταθερός, χωρίς να παίρνει ρίσκα και χωρίς να κάνει λάθη στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Και κυρίως χωρίς να χάνει την θέση του, όταν έκανε ανεβάσματα από την πλευρά του. Στο πρώτο μέρος μάλιστα, προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις για επίθεση της ΑΕΚ από την πλευρά του. Ενώ και στο δεύτερο βοήθησε στην επιθετική λειτουργία.

Αντρέ Σιμόες: Πολύ τρέξιμο από τον Πορτογάλο χαφ και στα δυο ημίχρονα του παιχνιδιού. Κυρίως επικεντρώθηκε στα ανασταλτικά του καθήκοντα και προσπάθησε να καλύψει χώρους στην μεσαία γραμμή του γηπέδου. Κάτι που έκανε σχεδόν αλάνθαστα στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς. Προσπάθησε να βοηθήσει και στο δημιουργικό κομμάτι και χωρίς να κάνει κάτι πολύ εντυπωσιακό, είχε σωστές ενέργειες.

Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος: Η επιλογή του Καρέρα ήταν να του δώσει ρόλο στην μεσαία γραμμή. Σε ρόλο δεύτερου αμυντικού μέσου. Μια θέση στην οποία ο Βασιλαντωνόπουλος δεν έχει αγωνιστεί ποτέ ξανά, με την φανέλα της ΑΕΚ. Παρόλα αυτά, κατέθεσε και την ψυχή του στο γήπεδο. Ήταν ο πιο κινητικός παίκτης της ΑΕΚ, έτρεξε παντού, μπήκε σ’ όλες τις μονομαχίες και προσπάθησε να βοηθήσει σχεδόν σ’ όλους τους τομείς του παιχνιδιού της ομάδας.

Νέλσον Ολιβέιρα: Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε αρκετά, καθώς η μπάλα δεν έφτασε ποτέ σ’ αυτόν και χρειαζόταν να βγαίνει πολύ μακριά από την περιοχή για να πάρει την μπάλα. Και δεν μπορούσε να βγάλει καθόλου συνεργασίες. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε όλη η εικόνα και της ΑΕΚ και του Πορτογάλου φορ. Πήρε πολλές πρωτοβουλίες, καθώς μπορούσε να πάρει την μπάλα πιο κοντά στον χώρο δράσης του και μπορεί να μην σκόραρε, αλλά δημιούργησε πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Μάρκο Λιβάγια: Είχε και αυτός πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο. Η θέση του ήταν μέσα στην τριάδα της επίθεσης και δυσκολευόταν πολύ ακόμα και να πάρει την μπάλα στα πόδια του, αλλά ακόμα και όταν αυτό συνέβαινε, ήταν εγκλωβισμένος. Στο δεύτερο ημίχρονο και για τον Κροάτη άλλαξαν όλα. Βρήκε συνεργασίες, βρήκε ρυθμό, βρήκε πρωτοβουλίες και κυρίως βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΚ.

Καρίμ Ανσαριφάρντ: Πολύ καλό ήταν το ντεμπούτο του Ιρανού με την κιτρινόμαυρη φανέλα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο μοναδικός τον οποίο αισθάνθηκε η άμυνα του Παναιτωλικού. Και δυο φορές πήγε να δημιουργήσει μόνος του από το πουθενά κινδύνους. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε ακόμα περισσότερο όπως και όλη η ΑΕΚ. Ειδικά στο πρώτο 20άλεπτο ήταν πολύ επικίνδυνος βγαίνοντας προς το δεξί άκρο και μάλιστα έχασε και δυο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Πέτρος Μάνταλος: Ήταν ο παίκτης που τα άλλαξε όλα στο ματς, μπαίνοντας στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο. Έδωσε την ασίστ στον Λιβάγια για το πρώτο γκολ, έκανε με δικό του γκολ το 2-0 και γενικώς έδωσε ρυθμό και τέμπο συνολικά στο παιχνίδι της ομάδας. Από τα πόδια του ξεκινούσαν όλες οι επιθέσεις της ΑΕΚ και όλες οι συνεργασίες κοντά στην περιοχή του Παναιτωλικού.

Έλντερ Λόπες: Μπήκε ως αλλαγή προκειμένου να βοηθήσει την αμυντική λειτουργία της ομάδας και μετατέθηκε ο Ινσούα σε ρόλο εξτρέμ. Την δουλειά που έπρεπε να κάνει ο Πορτογάλος μπακ, την έκανε όπως έπρεπε, στο διάστημα στο οποίο αγωνίστηκε.

Χρήστος Αλμπάνης: Αλλαγή του Καρέρα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Για να κρατήσει μπάλα και να ροκανίσει τον χρόνο. Το έκανε σωστά, αφού κέρδισε και δυο μπάλες και μαζί δυο φάουλ.

Φοίβος Μπότος: Επίσης αλλαγή στις καθυστερήσεις για να ροκανίσει η ΑΕΚ τον χρόνο. Μπήκε στην θέση του Σιμόες σε ρόλο κόφτη και όσο έπαιξε, έτρεξε πολύ.