Βήμα πρόκρισης για τον Αστέρα Τρίπολης, 0-1 στην Κρήτη (VIDEO)

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 1-0 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου και έκανε βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του θεσμού, χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης με κοντινό πλασέ ο Αργεντινός Μαρτίν Ρόλε. Η ρεβάνς των δύο ομάδων θα είναι στο “Θ. Κολοκοτρώνης” και είναι προγραμματισμένη για τις 26 Φεβρουαρίου.

Ο Αστέρας Τρίπολης στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης φάνηκε ανώτερος του Εργοτέλη. Το δυσάρεστο για τους Κρητικούς ήταν πως μέχρι το 26′ έχασαν δύο ποδοσφαιριστές έπειτα από τραυματισμό. Ο στόπερ Μπαχανάκ πέρασε εκτός αγώνα στο 18′ (στη θέση του μπήκε ο Κοιλιάρας), ενώ ο επιθετικός Έφορντ αντικαταστάθηκε στο 26′ από τον Καπνίδη.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου αν και είχε την υπεροχή, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η αστοχία στην τελική προσπάθεια και ο γκολκίπερ Κατσιμήτρος είχαν ως αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 0-0 με την ολοκλήρωση του 45λέπτου.

Η υπεροχή των Αρκάδων καρποφόρησε στο 50′, όταν ο Τσιλιανίδης έβγαλε για τον Μανιά – σε οριακή θέση – αυτός “έσπασε” με τακουνάκι για τον Άνχελ, ο οποίος έκανε θέατρο για να “εκβιάσει” υπόδειξη πέναλτι από τον Παπαπέτρου. Η φάση συνεχίστηκε και ο Ρόλε με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.