Νέος διασυρμός για τον Ολυμπιακό στο Youth League με 6άρα στο Μόναχο!

Ο Ολυμπιακός U19 γνώρισε βαριά ήττα 6-0 στο Μόναχο από την Μπάγερν και συμπλήρωσε δέκα γκολ σε δύο αναμετρήσεις κόντρα στους Γερμανούς.

Το πρώτο γκολ μπήκε λίγο πριν το ημίχρονο και στην επανάληψη ήρθε η κατάρρευση. Οι ερυθρόλευκοι στάθηκαν με αξιοπρέπεια στο πρώτο μέρος, όπου κράτησαν το μηδέν για 43 λεπτά, μέχρι τη στιγμή που ο Τίλμαν άνοιξε το σκορ σε μία καλά οργανωμένη προσπάθεια των Βαυαρών. Η επανάληψη ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη, όταν στο 47ο λεπτό ο ο Μπέλιτς αποβλήθηκε για πέναλτι που έκανε, με τον Μέιερ να αυξάνει τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Από εκείνο το σημείο και μετά, το γήπεδο έγειρε με την Μπάγερν να κάνει φάσεις, όποτε ήθελε.  Ο Τζολάκης υπέπεσε σε νέο πέναλτι (71’), με τον Μέιερ να κάνει το 3-0 από την λευκή βούλα και την Μπάγερν να μην σταματά. Ο Γιόχανσον με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο (77’-78’) έφτασε το σκορ στο 5-0, ενώ ο επίλογος ήρθε από τον Τίλμαν (83’, 6-0) σε ένα εφιαλτικό βράδυ για τους νέους του Ολυμπιακού που δέχθηκαν συνολικά 10 γκολ (δίχως να σκοράρουν) στα δύο ματς με τους Βαυαρούς.

Με αυτή την ήττα, οι Πειραιώτες έμειναν στην τελευταία θέση του ομίλου μόλις με ένα βαθμό μετά από τέσσερις αγωνιστικές και τέρματα 2-13.

Να θυμίσουμε πως πέρυσι τέτοια εποχή η ΑΕΚ είχε ηττηθεί με 2-0 στο Μόναχο. Ο ΟΣΦΠ είχε χάσει και με 4-0 στο Ρέντη, σε ένα ματς που είχε μεγάλα επεισόδια με ντου κουκουλοφόρων που χτύπησαν οπαδούς της Μπάγερν Μονάχου.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τους: Τζολάκης, Ντουμάνης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Τσέλιος (65’ Αρσενίδης), Βοΐλης (79’ Μπουλάρι), Μαρτίνης (79’ Κατσαβάκης), Μπέλιτς, Φέκκας (51’ Τσαβός), Νεοφυτίδης, Νικόλης (46’ Κεραμιδάς).