Με μπροστάρη τον Ζεσούς, «καθάρισε» την Έβερτον η Σίτι

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της τη νέα χρονιά η Μάντσεστερ Σίτι, που «καθάρισε» με 2-1 την Έβερτον.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στην Έβερτον, με τον Μπράβο πάντως στο 9ο λεπτό να είναι σε ετοιμότητα, διώχνοντας εντυπωσιακά το πλασέ το Κόουλμαν.

Παρά το γεγονός ότι η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος, δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με τον Μάχρεζ σε δύο περιπτώσεις να πατάει στη μικρή περιοχή χωρίς να μπορεί να νικήσει τον Πίκφορντ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γκάμπριελ Ζεσούς συνέχισε την εξαιρετική παράδοση απέναντι στα «ζαχαρωτά». Στο 51ο λεπτό, ο Γκιντογκάν τον έβγαλε απέναντι από τον Πίκφορντ, εκείνος πλάσαρε ιδανικά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Γκουαρδιόλα.

Ο Βραζιλιάνος, πήρε στην πλάτη την ομάδα του και στο 59ο λεπτό, «κλείδωσε» επί της ουσίας τη νίκη για την ομάδα του, αφού αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Μάχρεζ για το 2-0.

Πάντως, μετά από τραγικό λάθος του Μπράβο στο 71’ που πούλησε την μπάλα, η Έβερτον βρήκε την ευκαιρία να μειώσει για να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, με τον Ριτσάρλισον μπαίνει στη φάση να μειώνει με κοντινό πλασέ μετά από συρτό σουτ του Γουόλκοτ που δεν είχε κατεύθυνση προς την εστία. Η Έβερτον πήρε μέτρα στο ματς και εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα των «πολιτών» πλησίασε στην ισοφάριση, με τον Κεάν στο 76’ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση.