Ασίστ ο Γαλανόπουλος στο 4-0 της Εθνική Ελπίδων με το Σαν Μαρίνο

Ο μέσος της ΑΕΚ ξεκίνησε βασικός κόντρα στον Σαν Μαρίνο και είχε μια ασίστ στα 69 λεπτά που αγωνίστηκε

Με βασικό τον Κώστα Γαλανόπουλο στη σύνθεση της, η Εθνική Ελπίδων (Κ21) επικράτησε εύκολα με 4-0 του αδύναμου Σαν Μαρίνο, στο πλαίσιο της 6ηςαγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο μέσος της Ένωσης, που είχε πολύ καλή παρουσία, αγωνίστηκε για 69 λεπτά πριν αντικατασταθεί από τον Αντώνη Νικοπολίδη, ωστόσο πρόλαβε να… σερβίρει το πρώτο γκολ στον Βέργο, με το οποίο η Ελλάδα μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Ανδρούτσος με δύο τέρματα στο 45′ και το 53′ έφτασε το σκορ στο 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 56’ ο Τσιμίκας. Στο δοκάρι κατέληξαν οι προσπάθειες τόσο του Μαυροπάνου  (14′), όσο και του Δεληγιαννίδη (44′).

Η Ελλάδα βρίσκεται στην κορυφή του πρώτου ομίλου με 16 πόντους. Την Παρασκευή γίνεται το πολύ κρίσιμο ματς Τσεχία-Κροατία, με την Εθνική να ελπίζει να μη νικήσουν οι φιλοξενούμενοι, ενώ την άλλη Τρίτη οι Ελπίδες θα φιλοξενήσουν τους Τσέχους!

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ: Κότσαρης, Δεληγιαννίδης, Μαυροπάνος, Νικολάου (46′ Χατζηδιάκος), Τσιμίκας, Καραχάλιος, Γαλανόπουλος (69′ Κωτσόπουλος), Χατζηγιοβάνης (61′ Φασίδης), Ανδρούτσος, Μανθάτης, Βέργος
ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Μπενεντετίνι, Ντ’Αντάριο, Γκραντόνι, Γκασπερόνι (76′ Παντσότι), Σενσόνι, Βαλεντίνι, Μπεράρντι (80′ Ζαφεράνι), Λουναντέι, Τομασίνι, Ταμανίνι (57′ Μπατιστίνι), Μουλαρόνι