Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ Κ19- Ήττα στο ντέρμπι με τον ΟΣΦΠ

Εικόνες από το Ολυμπιακός-ΑΕΚ Κ19

Δεν τα κατάφερε η Κ19 της ΑΕΚ, παρότι στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο του Ρέντη. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου φιλοξενήθηκε από τον Ολυμπιακό για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2018-19 , γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1.

Οι μικροί της «Ένωσης» ήταν καλύτεροι, αλλά ηττήθηκαν με τον Γκοτζαμανίδη να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Κωστένογλου ανέβασε στροφές, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με   τις προσπάθειες του Χριστόπουλου, του Μπούση και του Μπότου στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Θανάση Πατρινού, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Μπουλάρι, ο οποίος έκανε  γυριστό βολέ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 78′, ενώ ο Σουρλής με διπλή προσπάθεια εννέα λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ παρέμεινε στην δεύτερη θέση με 42 βαθμούς.

Ολυμπιακός (Ρικάρντο Μαρτίνς Πέρες): Καραργύρης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Πέιος, Μαρτίνης, Ξενιτίδης (αρχηγός), Νεοφυτίδης, Τσερκώνης (66′ Μαρίνος), Σουρλής, Ντότης (59′ Ντουμάνης), Βοΐλης (39′ Μπουλάρι)

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τάφας, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Αρβανίτης, Μπογκντάνι (81′ Τσέλιος), Σαρδέλης (84′ Μάρκου), Μπότος, Χριστόπουλος, Γιούσης (αρχηγός), Πατρινός (69′ Μαχαίρας)