Μπάρκας-Τσιντώτας: Το κρας τεστ (ΦΩΤΟ)

Η θέση του τερματοφύλακα είναι μόνο για έναν, όμως στην ΑΕΚ, Βασίλης Μπάρκας και Παναγιώτης Τσιντώτας έχουν αποδείξει ότι την αξίζουν και οι δύο.

Βασικός τερματοφύλακας είναι ο Μπάρκας, ο οποίος έχει και τις περισσότερες συμμετοχές στη σεζόν. Είκοσι στο πρωτάθλημα και τέσσερις στα προκριματικά του Europa League.

Συνολικά 2246 λεπτά για τον Μπάρκα, ο οποίος έχει κρατήσει 12 φορές ανέπαφη την εστία του, έχει δεχθεί 19 γκολ (15 στο πρωτάθλημα), ενώ στο πρωτάθλημα έχει πραγματοποιήσει 33 αποκρούσεις.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναγιώτης Τσιντώτας έχει πάρει φανέλα βασικού στους αγώνες Κυπέλλου.

Ο 27χρονος Κατερινιώτης γκολκίπερ έχει αγωνιστεί σε 12 παιχνίδια φέτος, τα μισά του Μπάρκα δηλαδή. Έχει επτά συμμετοχές στο πρωτάθλημα και πέντε στο Κύπελλο, ενώ ήταν βασικός σε 11 αναμετρήσεις.

Στη μία που χρειάστηκε να μπει αλλαγή, στον αγώνα με τον Αστέρα στο ΟΑΚΑ, έκανε ίσως την απόκρουση της χρονιάς. Ο Τσιντώτας έχει 1036 λεπτά, κράτησε τέσσερις φορές το μηδέν στην άμυνα, έχει δεχθεί 10 γκολ (επτά στο πρωτάθλημα), έχει κάνει 18 αποκρούσεις, ενώ φέτος “έπιασε” το πρώτο πέναλτι της επαγγελματικής του καριέρας. Νίκησε τον Μανούσο στο 3-2 επί του Ατρόμητου, όμως ήταν άτυχος γιατί στην επαναφορά ο αντίπαλος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δείτε του αριθμούς και τη σύγκριση των δύο κίπερ της ΑΕΚ.

πηγή: novasports.gr