ΑΕΚ από τα παλιά

AEK - Παναθηναϊκός 3-2 (TEΛΙΚΟ)

ÁÅÊ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÖÉËÉÊÏ)Το είχε δείξει και στο ματς με την Ρόμα, το έδειξε και χθες που είχε απέναντι της τον Παναθηναϊκό. Αυτή η ΑΕΚ βγάζει πολλά στοιχεία που παραπέμπουν σε μια ΑΕΚ από τα παλιά. Και βγάζει ακόμα και αποτελέσματα από μια ΑΕΚ από τα παλιά. Όπως το σημερινό με τη νίκη με 3-2 επί του Παναθηναϊκού. Έστω και σε φιλικό παιχνίδι, που όμως και οι δυο ομάδες το αντιμετώπισαν κατά πώς του πρέπει. Ως ένα ντέρμπι. Και η αλήθεια είναι πως η ΑΕΚ κατά διαστήματα έπαιξε σούπερ μπάλα. Όπως στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου όταν η Ένωση πέτυχε δυο γκολ και είχε ακόμα δυο κλασικές ευκαιρίες για ακόμα δυο Όπως επίσης στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν πέτυχε ένα γκολ και είχε κλασικές ευκαιρίες για ακόμα δυο τέρματα. Και γενικώς η ΑΕΚ με εξαίρεση το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, που το πλήρωσε ακριβά καθώς δέχθηκε δυο γκολ, είχε εξαιρετική παρουσία.

Από το πρώτο λεπτό, τον έλεγχο του αγώνα τον είχαν οι κιτρινόμαυροι. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, εξαιρετικές επιστροφές στην άμυνα και ισορροπημένο ποδόσφαιρο. Το μόνο που έλειπε, ήταν η απειλή στην εστία του Παναθηναϊκού. Και αυτή ήρθε όταν ο Μπαρμπόσα πήρε μπρος. Μ’ ένα γκολ βγαλμένο με καρμπόν απ’ αυτό που πέτυχε στο Αίγιο και με δημιουργό πάλι τον Πορτογάλο και εκτελεστή ξανά τον Αραβίδη, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Και έκανε το 2-0, όταν ο Πεταυράκης έβγαλε μεγάλη μπαλιά για τον Πλατέλλα, εκείνος απέφυγε τον Ρισβάνη και με τρομερό πλασέ νίκησε τον Κοτσώλη. Η ΑΕΚ συνέχισε να πρεσάρει, συνέχισε να παίρνει ενέργεια από τον Μάνταλο, τον Αραβίδη και τον Μπαρμπόσα και συνέχισε να απειλεί. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Πορτογάλος έκανε μια μαγική κίνηση, έβγαλε τον Πλατέλλα μόνο απέναντι στον Κοτσώλη αλλά το πλασέ του εξτρέμ της ΑΕΚ πρόλαβαν να το σώσουν οι αμυντικοί του ΠΑΟ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναστασίου άλλαξε όλη την ομάδα του. Και έκανε φουριόζο ξεκίνημα. Αντίθετα η ΑΕΚ μπήκε χαλαρή. Και χωρίς την συγκέντρωση και την καλή αμυντική λειτουργία, ενδεχομένως επηρεασμένη από τον τραυματισμό του Μάνταλου στο φινάλε του ημιχρόνου. Αυτά τα στοιχεία επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να βρει κενά για πρώτη φορά στην άμυνα της ΑΕΚ (στο πρώτο ημίχρονο είχε απειλήσει μόνο με στημένη φάση και ένα σουτ του Ρισβάνη στο δοκάρι) και να σκοράρει και μάλιστα δις. Πρώτα κοντινό πλασέ του Δώνη και στη συνέχεια πάλι με εξ επαφής εκτέλεση του Μπερίσα. Η ΑΕΚ συνέχιζε να έχει αμυντικά κενά και κακή λειτουργία τόσο στα χαφ ως και στην τετράδα της άμυνας. Και ο Παναθηναϊκός απείλησε και με δοκάρι του Μπέργκ. Τότε ήταν που η ΑΕΚ “ξύπνησε”. Βοήθησε πολύ και το φρεσκάρισμα του Δέλλα στην ομάδα από τον πάγκο. Οι “κιτρινόμαυροι” ξαναβρήκαν ισορροπία στο παιχνίδι τους, ανέβηκαν και πάλι ψηλά όπως στο πρώτο ημίχρονο και βρήκαν τρόπο να πετύχουν και τρίτο γκολ. Με τον Ζόριτς να στρώνει και τον Ντακόλ να εκτελεί με κεφαλιά “ψαράκι”. Στα τελευταί λεπτά το παιχνίδι άνοιξε πολύ. Η ΑΕΚ έχασε ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά γλίτωσε και από γκολ, κυρίως χάρη στον εντυπωσιακό Ανέστη. Όμως το 3-2 υπέρ της ΑΕΚ έμεινε μέχρι τέλους.

Διαβάστε εδώ πως περιέγραψε λεπτό προς λεπτό το φιλικό το enwsi.gr

ΑΕΚ: Ανέστης, Κολοβέτσιος (83′ Τζανετόπουλος), Λαμπρόπουλος (67′ Σαρρής), Μπακάκης (83′ Σβάρνας), Πεταυράκης (73′ Γροντής), Κορδέρο (73′ Φαγιέ), Ανάκογλου (67′ Ρόβας), Μπαρμπόσα (70′ Μπρέσεβιτς), Μάνταλος (Ντακόλ), Πλατέλλας (58′ Ντούνης), Αραβίδης (58′ Ζόριτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Κοτσόλης, Χουχούμης, Ρισβάνης, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντεφελντ, Μπούρμπος, Λαγός, Μπούι, Ντίνας, Πέτριτς, Κλωναρίδης. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μπήκαν οι: Στιλ, Νάνο, Κουτρουμπής, Μέντες, Σπυρόπουλος, Δώνης, Νίνης, Σταματάκης, Μπαϊράμι, Μπέργκ, Μπερίσα.