To VAR έσωσε την Ισπανία!

Η Ισπανία έπαιξε με τη φωτιά, απειλήθηκε με ήττα από το Μαρόκο, αλλά το γκολ του Άσπας στο 90′ (2-2), σε συνδυασμό με την ισοφάριση του Ιράν κόντρα στην Πορτογαλία, έφερε τους “φούριας ρόχας” ανέλπιστα στην κορυφή του β΄ομίλου.

Οι Ίβηρες βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Μπουταΐμπ να εκμεταλλεύεται τραγικό λάθος στην ισπανική άμυνα, ωστόσο απάντησαν άμεσα και πέντε λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα με κοντινό σουτ του Ίσκο. Ο Ελ Νεσίρι έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Αφρικανούς (οι οποίοι είχαν και δοκάρι νωρίτερα σε “κεραυνό” του Αμραμπάτ) με άπιαστη κεφαλιά στο 81′, για να έρθει ο Άσπας στο 90′ να ισοφαρίσει με… περιπετειώδη τρόπο σε 2-2, αφού το VAR άλλαξε την απόφαση του διαιτητή, ο οποίος είχε ακυρώσει αρχικά το γκολ, έπειτα από υπόδειξη του βοηθού.

Η Ισπανία με αυτόν τον βαθμό… έκλεψε στο νήμα την πρωτιά από τους Πορτογάλους και θα αντιμετωπίσει στη φάση των “16” την οικοδέσποινα Ρωσία. Το Μαρόκο αποχαιρετά το Μουντιάλ έχοντας κερδίσει τις εντυπώσεις, αλλά και έναν βαθμό.