Βαθμό-χρυσάφι ο ΠΑΣ Γιάννινα στη Λαμία!

Βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος για τη συνέχεια πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα στη Λαμία (1-1). Ο Κάστρο ισοφάρισε στο 86′ το τέρμα του Καραμάνου (56′) και πλέον οι Γιαννιώτες έμειναν «ζωντανοί» στη μάχη της παραμονής.

Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας είχε ρυθμό και οι δύο ομάδες «κυνήγησαν» το γκολ. Οι γηπεδούχοι κράτησαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους (η ανάπαυλα τους βρήκε με κατοχή μπάλας 62%), όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σωστά και δεν δέχονταν φάσεις. Εκείνοι μάλιστα ήταν που βρέθηκαν μια ανάσα από το να κουνήσουν δίχτυα, όταν στο 22′ ο Σαράνοβ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κάργα.

Μεταξύ 15′-35′ ο ΠΑΣ πατούσε καλύτερα, έφτανε με αξιώσεις στα καρέ της Λαμίας (απείλησε και με τον Τζημόπουλο στο 16′), αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και με τον Μπαράλες στο 44′ θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει (ο Ν. Μιχαήλ έδιωξε την κεφαλιά του). Ετσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ, όμως αυτό δεν «μεταφράζονταν» σε ένα κακό παιχνίδι.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε σε ανάλογο τέμπο, αλλά χωρίς εκατέρωθεν ευκαιρίες. Η Λαμία όμως στο 56′ άνοιξε το σκορ μετά από «καρφωτή» κεφαλιά του Καραμάνου σε ωραία σέντρα του Βάντερσον και τα δεδομένα άλλαξαν. Σε διάστημα περίπου 10 λεπτών ο ΠΑΣ έκανε και τις τρεις αλλαγές του, διαφοροποίησε το σύστημά του (4-4-2 σε ρόμβο) και βγήκε… όλος μπροστά. Ομως αδυνατούσε να απειλήσει, μέχρι το 86′ όταν τον «λύτρωσε» ο Κάστρο με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουκουβάλα.