Σαν σε προπόνηση η ΑΕΚ- Συνέτριψε 46-19 τη ΧΑΝΘ

Εικόνες από το ΑΕΚ-ΧΑΝΘ

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία συνέτριψε με 46-19 τη ΧΑΝΘ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες μετά τις δύο τελευταίες ισοπαλίες απέναντι στο Ολυμπιακό και Διομήδη. Το παιχνίδι εξελίχτηκε σε μια δυνατή προπόνηση για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού που προετοιμάζεται πλέον για το ντέρμπι που ακολουθεί με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Ο προπονητής του “Δικεφάλου” χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του ενώ προφύλαξε τον Βραζάλιτσα που ένιωθε ενοχλήσεις στον ώμο.

Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής με την ΑΕΚ να είναι κλάσεις ανώτερη σε όλους τους τομείς. Το μοναδικό λάθος της ΧΑΝΘ στο πρώτο ημίχρονο ήταν πως άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν γρήγορα το 6-3 και 10-5, συνεχίζοντας το επιθετικό τους κρεσέντο. Η “Ένωση” έβρισκε δίχτυα με κάθε τρόπο με τους Παπαδιονυσίου, Ζαμπούνη, Αργυρού και Αλβανό να φτάσει την διαφορά στα 11 γκολ (17-6). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γιάκομπσεν ο οποίος με τρία προσωπικά τέρματα έκανε το 20-17 και ο Ζαμπούνης διαμόρφωσε το 22-7 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να σκοράρει κατά βούληση και να ανεβάζει κι άλλο την διαφορά απέναντι στη ΧΑΝΘ που ήταν φανερό πως δεν είχε τις λύσεις και τις δυνάμεις για να ακολουθήσει. Στα τελευταία λεπτά και η “Ένωση” χαμήλωσε …ταχύτητα με τον Παλεβίτσιους να διαμορφώνει το τελικό 46-19 με ένα ωραίο εναέριο γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-4, 11-5, 16-6, 19-7, 22-7 (ημχ.), 25-7, 29-11, 32-14, 37-14, 40-17, 46-19

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 5, Συγγάρης 2, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 7, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 5, Μυλωνάς 3, Αργυρού 3, Παλεβίτσιους 6, Μαντζόπουλος 1, Μπαλάσκας.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 5, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης 2, Τσαμήτρος, Κωστόπουλος, Βαρδάκας, Αγαθόνικος 4, Παπαβασίλης, Μηλόπουλος, Κύρτσιος 1, Μουρατίδης, Ανδρεαδάκης, Αρβανιτίδης 3, Παπαδόπουλος, Γιαννακόπουλος 4.

Διαιτητές: Ανταλής- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 5/5-4/8