Επιστροφή στις νίκες για ΟΦΗ, 2-0 την Ξάνθη

Την εντυπωσιακή του πορεία στη Super League 1 συνέχισε ο ΟΦΗ που νίκησε εύκολα με 2-0 την Ξάνθη στο Ηράκλειο, χάρη σε τέρματα των Φιγκεϊρέδο στο 47’ και Σεμέδο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του επεισοδιακού αγώνα, με τα δύο γκολ να έρχονται μετά από ισάριθμες πολύ ωραίες ασίστ των Ναμπί και Νέιρα, ενώ ο πρώτος είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 22’, αλλά ο Άμπαντ απέκρουσε το πέναλτι του…

Παράλληλα, οι ακρίτες -που… έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλό τους- είδαν το δικό τους γκολ στο 14’ με τον Στάρτζεον να ακυρώνεται για οφσάιντ, ενώ είχαν και δοκάρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε κεφαλιά του Ρενέλα.

Στα αξιοσημείωτα και το γεγονός ότι ο Κοροβέσης συμπλήρωσε τέσσερις κάρτες και θα χάσει ένα από τα τέσσερα επόμενα ματς του ΟΦΗ.