Θα μάθετε να σέβεστε -Η Παγκόσμια ΑΕΚάρα «τελείωσε» απόψε τον ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία!

Η Παγκόσμια ΑΕΚ ήθελε το ματς για να… τελειώνει απόψε. Και όταν το θέλει, ο ΠΑΟΚ και κανείς «ΠΑΟΚ» δεν μπορεί να… αντισταθεί. Έτσι και έγινε…

Η σούπερ και απόψε ΑΕΚ του Λούκα Μπάνκι με εκπληκτικό μπάσκετ κέρδισε με 84-75 μέσα στην Πυλαία με για το Basketball Champions League και ουσιαστικά… καθάρισε την πρόκριση στους «8».

Ρεβάνς στο κλειστό του ΟΑΚΑ στις 13 Μαρτίου, με την ΑΕΚ μετά τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει την Μπάμπεργκ ή την Μπάνβιτ στα προημιτελικά.

Τρομερός για ακόμα ένα ματς ήταν ο Βινς Χάντερ ο οποίος είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ηγετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντούσαν Σάκοτα με τους 16 πόντους που σκόραρε.

Στις «μάχες» του Βasketball Champions League επέστρεψε η ΑΕΚ η οποία στο πρώτο ματς των Play-Offs για την φάση των «16» του θεσμού αντιμετώπιζε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από μία άνετη εντός έδρας επικράτηση κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας (83-62) για την 17η αγωνιστική της Betshop Basket League και με καλή ψυχολογία ήταν έτοιμη για μία δυνατή αναμέτρηση.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε αρκετά προβλήματα στο… κεφάλι του αφού εκτός από τους Βασίλη Ξανθόπουλο και Βασίλη Καββαδά που είχαν τεθεί νοκ άουτ λόγω τραυματισμών και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος λόγω ίωσης, ενώ αντίθετα την τελευταία στιγμή ο Δημήτρης Μωραΐτης συμπεριλήφθηκε στην αποστολή όμως αγωνίστηκε ελάχιστα καθώς τις τελευταίες ώρες είχε ταλαιπωρηθεί και αυτός από ίωση. Ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την βασική του πεντάδα με τους Τζόρνταν Θίοντορ, Μάλκολμ Γκρίφιν, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιόνας Ματσιούλις και Βινς Χάντερ.

Το ξεκίνημα στο κλειστό της Πυλαίας ήταν ονειρικό για τη «Βασίλισσα» αφού μόλις από τα πρώτα κιόλας λεπτά είχε μεγάλο προβάδισμα με +8 (2-10, 2′). Φυσικά, η… ξέφρενη πορεία του συνόλου του Λούκα Μπάνκι συνεχίστηκε σε πολύ δυνατούς ρυθμούς, αφού ήθελε να δείξει από νωρίς πως δεν ανέβηκε στη Θεσσαλονίκη για να… παίξει, έχοντας διαφορά +16 (4-20, 5′). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε για την ΑΕΚ της οποίας η πρώτη περίοδος ήταν ολοκληρωτικά δική της αφού έληξε έχοντας τη διαφορά στο +19 (11-30, 10′).

Το ματς «άλλαξε» σελίδα στο δεύτερο ημίχρονο αφού οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν, ξεκινώντας πολύ πιο δυνατά με ένα επι μέρους σκορ 8-2 (19-35, 12′). Στα μέσα της περιόδου το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου «έριξε» μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (30-37, 15′), ενώ η μικρότερη διαφορά έφτασε στους 5 (32-37, 16′). Εκείνη την στιγμή μετά από τις κατάλληλες… φωνές από τον Λούκα Μπάνκι, η ΑΕΚ «ξύπνησε» και ξαναπήρε… μπρος. Δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου η «Βασίλισσα» πήγε τη διαφορά ξανά στο +7 (36-43, 18′) δια χειρός του εξαιρετικού Βινς Χάντερ. Το τελικό σκορ του ημιχρόνου ήταν 36-45 με την ΑΕΚ να έχει ένα «μαξιλαράκι ασφαλείας» για το δεύτερο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε πολύ το ξεκίνημα του ματς, αφού η Ένωση πιο… μυαλωμένη βγήκε στο παρκέ της Πυλαίας προκειμένου να «καθαρίσει» το ματς. Στα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ μεγάλωσε τη διαφορά στο +13 (36-49, 22′) με τον Θίοντορ. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να… απαντήσουν και λίγο αργότερα μείωσαν τη διαφορά στους 10 με τον Μιλένκο Τέπιτς (41-51, 24′), ωστόσο εκεί ήταν ο Ματσιούλις για να δώσει τις δικές του… απαντήσεις (41-54, 25′). Λίγο αργότερα, η Ένωση άνοιξε και άλλο την… ψαλίδα φτάνοντας στο +14 (44-58, 27′), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν μία τεράστια διαφορά με +19 (46-65, 30′).

Η υπόθεση νίκη τυπικά είχε ξεκαθαριστεί, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήθελε να έχει όσο μεγαλύτερη διαφορά γινόταν προκειμένου ο επαναληπτικός της Αθήνας (13/03, 19:30) να ήταν πιο… άνετος. Μετά τα πρώτα λεπτά, ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα πήγε τη διαφορά στο +20 (56-76, 34′). Οι «ασπρόμαυροι» έριξαν τη διαφορά στους 12 λίγο αργότερα (70-82, 38′), ενώ το ματς έληξε με σκορ 84-75 υπέρ της «Βασίλισσας» ύστερα από ένα buzzer beater του Κόνιαρη, το οποίο έκανε έξαλλο τον Λούκα Μπάνκι καθώς κανείς δεν μάρκαρε τον νεαρό γκαρντ του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84.

ΠΑΟΚ: Τζέφερσον 12, Κόνιαρης 18 (4/5), Μαργαρίτης 7 (1), Τέπιτς 15 (3), Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Γκάρετ 6, Γκος 6 (1), Χάτσερ 4.

ΑΕΚ: Γκρίφιν 13 (1), Χάντερ 20 (10/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4, Ματσιούλις 9 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίον το 8 (7 ασίστ), Γιαννόπουλος, Τζέιμς, Μωραΐτης, Σάκοτα 16 (3/3 τρίποντα), Σαντ-Ρος 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).