BCL: Πήρε το... θρίλερ η Ντιζόν και πέρασε (83-82) την Τουρκ Τέλεκομ

Πέρασε στα ημιτελικά η Ντιζόν

Η Ντιζόν παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Τουρκ Τέλεκομ και με ηγέτη τον Αξέλ Ζουλιέν κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 83-82. Κόντρα στην Μπούργος στα ημιτελικά οι Γάλλοι.

Ζουλιέν και Τζόνσον με 19 και 15 πόντους, αντίστοιχα, ηγήθηκαν για την Ντιζόν στη μεγάλη νίκη της, ενώ από πλευράς Τουρκ Τέλεκομ οι 19 πόντοι του Κάιλ Ουίλτζερ και οι 15 (με 9 ριμπάουντ) του Σαμ Ντέκερ δεν ήταν αρκετοί.

Η Τουρκική ομάδα έλεγχε την κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο και έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση στο πρώτο μέρος, παίρνοντας προβάδισμα με 49-46, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Έρικ.

Η αγωνιστική άνοδος του Ντέιβιντ Χόλστον στο δεύτερο μέρος ανέβασε όλη την ομάδα της Ντιζόν. Ο Αμερικανός γκαρντ έδωσε λύσεις σε οργάνωση και εκτέλεση και με τον Αξέλ Ζουλιέν να ηγείται της προσπάθειας, η Ντιζόν ανέτρεψε το σκηνικό. Μάλιστα στο 34ο λεπτό η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (66-76), με τους Ντιζονέ να δείχνουν έτοιμοι για τη μεγάλη νίκη.

Η Τουρκ Τέλεκομ πάλεψε και κατάφερε να μειώσει στα τελευταία λεπτά, φέρνοντας την διαφορά σε απόσταση… βολής (82-83, 30”), ενώ ο Ένις μέτρησε 2/3 βολές, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του. Ο Χόλστον αστόχησε σε τρίποντο στα 7” για το τέλος, όμως και το σουτ του Ουίλτζερ δεν βρήκε στόχο, με την Ντιζόν να πανηγυρίζει μια σπουδάία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 49-46, 62-65, 82-83.