Σκληρό μάθημα στην πρεμιέρα για την ΑΕΚ, βαριά ήττα με 89-68 από τον Παναθηναϊκό

Εικόνες από το Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

Δύσκολη ήταν η πρεμιέρα της Basket League για την ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 89-68.

Η «Βασίλισσα» προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική κόντρα στους «πράσινους» στην έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων της, ωστόσο όποτε πήγαινε καλά και έπαιζε άμυνα, τη φόρτωναν με φάουλ δείχνοντας… ανήμπορη να αντιδράσει.

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Κέντρικ Ρέι με 18 πόντους ενώ από 11 πρόσθεσε ο πολύ θετικός ο Δημήτρης Κακλαμανάκης και 11 είχε και ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο αγώνας

Μία νέα αρχή πραγματοποιήθηκε για την ΑΕΚ, η οποία αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό ως φιλοξενούμενη στο ΟΑΚΑ για την πρεμιέρα της Basket League. Η «Βασίλισσα» ήξερε πως θα έχει δύσκολο έργο, ωστόσο δεν μπορούσε να το… βάλει κάτω και το μόνο που μπορούσε να κάνει είναι να παλέψει για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Στο επίσημο ντεμπούτο του στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε ένα σημαντικό πρόβλημα τραυματισμού να αντιμετωπίσει αφού δεν είχε στην διάθεση του τον Μάρκους Σλότερ, που παραμένει εκτός με θλάση δεύτερου βαθμού. Εκτός 12άδας έμειναν οι Νίκος Ρογκαβόπουλος και οι έφηβοι Αναστάσης Σπύρογλου, Φίλιππος Βάιος Τίγκας και Στέργιος Πράπας.. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο κόουτς Παπαθεοδώρου παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Νίκος Γκίκας, Κιθ Λάνγκφορντ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Λίνος Χρυσικόπουλος και Δημήτρης Κακλαμανάκης.

Το ματς ξεκίνησε δυνατά για την ΑΕΚ, η οποία είχε κεφάλι στο σκορ (0-4, 2′) με τον Παναθηναϊκό να δείχνει λίγο… μουδιασμένος στα πρώτα αγγίγματα της μπάλας. Οι γηπεδούχοι βρήκαν αντιδράσεις και σκορ στις επόμενες φάσεις και να περνάνε μπροστά με +2 (6-4, 3′), ενώ η «Βασίλισσα» βρήκε… απάντηση μέσα από τον Δημήτρη Κακλαμανάκη (6-7, 4′). Τα πράγματα ήταν αρκετά ισορροπημένα για τις δύο ομάδες στη συνέχεια με την ΑΕΚ να περνάει ξανά μπροστά στο σκορ με +2 (13-15, 5′). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Ένωση, που έμεινε πίσω στο -8 (23-15, 9′) χωρίς να μπορεί να βρει εύκολα καλάθι. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-17.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι παρέμειναν το ίδιο σοβαροί, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει το σκορ. Η διαφορά «ψαλιδίστηκε αρχικά με τον Ματσιούλις και έπειτα από τον Γιαννόπουλο (33-26, 14′), ωστόσο λίγο αργότερα η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο (42-32, 18′) δια… χειρός ΝτεΣόν Τόμας, με τον Ράις να το κάνει -13 για την Ένωση (45-32, 19′). Το ημίχρονο βρήκε τον «Δικέφαλο» πίσω στους 14 πόντους (48-34, 20′).

Με την επιστροφή της από τα αποδυτήρια, η ΑΕΚ βρήκε μερικά γρήγορα καλάθια από τον Κέντρικ Ρέι και εκμεταλλεύτηκε άλλο ένα μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων κάνοντας την διαφορά μονοψήφια (50-39, 22′). Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκε γρήγορα τα… πατήματα του με την διαφορά να περνάει ξανά στο -14 (55-41, 26′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι πίσω στο -18 (67-49, 30′) και το ματς να έχει έδειχνε πως είχε… τελειώσει.

Στην τέταρτη περίοδο η Ένωση είχε ως στόχο να μειώσει την διαφορά και να τελειώσει με μία αξιοπρεπή εικόνα το ματς. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν βρει τον ρυθμό τους και πολύ δύσκολα σταματούσαν. Στα μέσα της περιόδου η διαφορά είχε φτάσει στο -22 για την Ένωση (77-55, 35′), ενώ μετά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο φτάνοντας το -28 (83-55, 38′). Το ματς ολοκληρώθηκε την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα με

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-34, 67-49, 89-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 8, Καλάθης 3, Τόμας 26, Τζόνσον 7, Φριντέτ 13 (3), Παπαπέτρου 4, Παππάς, Βουγιούκας, Ράις 11 (3), Μήτογλου 4, Μπράουν 3, Γουάιλι 10.

ΑΕΚ: Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 7 (1), Κακλαμανάκης 11, Λάνγκφορντ 11, Σαντ Ρος 4, Μαυροειδής, Τολιόπουλος 6, Γιαννόπουλος 3 (1), Ματσιούλις 2, Τσαλμπούρης 4, Ρέι 18, Γιάνκοβιτς.
Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την αναμέτρηση από το κλειστό του ΟΑΚΑ.