Eτσι... περπάτησε και... στραβοπάτησε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέρασε πολλά την φετινή χρονιά. Τα θρίλερ και οι ανατροπές έγιναν η δεύτερη φύση της. Η σεζόν που πέρασε ήταν μαγική και οι νίκες στο Κύπελλο Ελλάδος κόντρα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, σε συνδυασμό με την κατάκτηση των δύο τροπαίων, επιβεβαιώνουν ότι η «Βασίλισσα» έκανε άλματα προόδου φέτος.

Η εικόνα της ΑΕΚ στο ελληνικό πρωτάθλημα ίσως και να προβλημάτισε κάποιους, καθώς έκανε πισωγύρισμα σε σχέση με πέρυσι τερματίζοντας 5η στην κανονική περίοδο, ενώ στα πλέι οφ αποκλείστηκε πρόωρα (στα προημιτελικά) από τον  ΠΑΟΚ. Όμως το γεγονός αυτό δεν μπορεί να αναιρέσει όλα όσα κατάφερε να πετύχει στη διοργάνωση αυτή.

Για τις περισσότερες ομάδες ο δρόμος της Basket League είναι μακρύς και δύσκολος, αφού οι ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις είναι άκρως απαιτητικές. Και για μια ομάδα όπως η ΑΕΚ η οποία δεν είναι συνηθισμένη σε… φουλ πρόγραμμα, ο δρόμος γίνεται ακόμα πιο δύσκολος. Η «Βασίλισσα» μπορεί να έχασε την πρόκριση στις 4 κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος, όμως μέσα στη χρονιά αυτή κατάφερε να κάνει σπουδαίες νίκες κόντρα σε πολύ δύσκολες ομάδες.

Μόλις 15 νίκες σε 26 αγωνιστικές, με την ΑΕΚ να τερματίζει στην 5η θέση από δικά της λάθη, ενώ είχε κατακτήσει το Basketball Champions League και το Κύπελλο Ελλάδος κόντρα σε πιο ισχυρές ομάδες…

Το enwsi.gr συγκέντρωσε όλες αυτές τις νίκες και σας υπενθυμίζει τον δρόμο που διήνυσε η Ένωση στο φετινό ελληνικό πρωτάθλημα.

1η Αγωνιστική: AEK – ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (91–72)

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στα Τρίκαλα και από το δεύτερο δεκάλεπτο απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη με 91-72, ανήμερα του θανάτου του «Παγκόσμιου» Γιώργου Αμερικάνου. Η «Βασίλισσα», που «έχασε» τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη με τραυματισμό στην έναρξη του ματς, μετά το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε το επιθετικό της ταλέντο και έπαιξε σκληρή άμυνα, χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια στην θεσσαλική ομάδα. Κορυφαίοι για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν οι  Σάκοτα (16π.) και Μαυροειδής (15π.)

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72.

3η Αγωνιστική: AEK- ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (81 – 74)

Οι Κρητικοί  έβαλαν… δύσκολα στην «Βασίλισσα», η οποία κατάφερε να φτάσει στην νίκη με 81-74, για την 3η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Στην αναμέτρηση αυτή η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει το 3/3  κόντρα στο Ρέθυμνο και το 2/3 στην Basket League! Κορυφαίος ήταν ο Σάκοτα (23π.), ακολούθησε ο Τζέιμς (16), ο Λαρεντζάκης (12) και ο Μπάρλοου (11). Ντεμπούτο με τα «κιτρινόμαυρα» έκανε ο Μάνι Χάρις.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.

5η Αγωνιστική: ΑΕΚ-ΚΟΡΟΙΒΟΣ (86-60)

Ο Κόροιβος φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο μέρος, με την «Βασίλισσα» να φτάνει στην επικράτηση με 86-60. Οι μικροί της ΑΕΚ (Μωραΐτης, Αγραβάνης, Τσαλμπούρης) ήταν αυτοί που τράβηξαν όλα τα βλέμματα πάνω τους στα τελευταία λεπτά και προσέφεραν ωραίες φάσεις. Οι Μπάρλοου (14π.), Λαρεντζάκης (13π.), Γκριν (12π.), Σάκοτα (11π.) και Μαυροειδής (10π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51, 86-60.

6η Αγωνιστική: AEK-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (83-73)

Ο Πανιώνιος τα έδωσε… όλα και το πάλεψε αρκετά στο ΟΑΚΑ, αλλά τον τελευταίο λόγο είχε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 83-73, για την 6η αγωνιστική της Basket League. Οι «κυανέρυθροι» είχαν το προβάδισμα για μεγάλο μέρος του αγώνα, ενώ είχαν φτάσει και στο +7 (43-50, 19′), αλλά οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς στην 4η περίοδο κι έφτασαν στην νίκη. Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Χάρις με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ και ο Σι πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 46-50, 65-62.

8η Αγωνιστική: AEK-Oλυμπιακός (66-62)
Ύστερα από 13 ολόκληρα χρόνια η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 66-62. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την αστοχία των αντιπάλων τους, τους τραυματισμούς των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ (δεν έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο) και την κούραση τους (που μόλις 48 ώρες νωρίτερα είχε κερδίσει στην παράταση την Ρεάλ).  Οι «κιτρινόμαυρο έπαιξαν ψυχωμένο μπάσκετ και πήραν μια πανάξια νίκη για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Ο Μάνι Χάρις ήταν εξαιρετικός, έχοντας 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Την διαφορά στο τέλος ωστόσο την έκανε ο Ντελρόι Τζέιμς. Ο Αμερικανός πέρασε σε θέση σέντερ στο τελευταίο 5λεπτο και άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Έπαιξε μεγάλες άμυνες στον Σπανούλη, έβαλε και δύο κρίσιμα καλάθια και έκρινε το αποτελέσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 39-37, 51-50, 66-62.

10η Αγωνιστική: ΑΕΚ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (106-79)

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παρκέ, είχε πολυφωνία στην επίθεση, χάρισε ένα απίστευτο θέαμα στο κοινό του ΟΑΚΑ και έκλεισε ιδανικά το 2017, επικρατώντας του ΓΣΛ Φάρος  με 106-79. Ο Ντράγκαν Σάκοτα χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του και όλοι τους προσέφεραν κι από κάτι. Χάρις (19π., 7ρ.) και Μαυροειδής (18π.) ήταν οι κορυφαίοι για την Ένωση.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 58-32, 85-59, 106-79.

13η Αγωνιστική: KYMH-AEK (77-79)

Η «Βασίλισσα» πανηγύρισε την πρώτη της νίκη εκτός έδρας φέτος στην Basket League, καθώς απέδρασε από την Κύμη με 79-77,  μετά από ένα ματς-θρίλερ. Η αναμέτρηση στο κλειστό της Κανήθου ήταν ντέρμπι ανάμεσα στις ομάδες. Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη που ήταν άκρως ανταγωνιστικό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πάλεψε μέχρι τέλους για την μεγάλη νίκη, όμως στο τέλος η «Βασίλισσα» ήταν αυτή που πανηγύρισε, κάνοντας το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν ο Χάρις που είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 34:15 και ο Σάκοτα που μέτρησε  17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίσ τκαι 2 λάθη σε 28:00.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79.

14η Αγωνιστική: ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES-AEK (71 – 82)

Τη δεύτερη (και μάλιστα σερί) εκτός έδρας νίκη της στο ελληνικό πρωτάθλημα έκανε η ΑΕΚ σε βάρος των Τρικάλων (82-71). Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα μπορεί να μην εντυπωσίασε με την εικόνα της στο παρκέ, είχε όμως ουσία και… επιθετικά ριμπάουντ για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Βασίλης Καββαδάς πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα, αφού σε μόλις 12’56” συμμετοχής κατάφερε να κάνει θραύση στις δύο ρακέτες. Ο σέντερ της ΑΕΚ τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους (με 5/7 δίποντα και 6/8 βολές), 9 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-45, 59-64, 71-82.

15η Aγωνιστική: AEK-AΡΗΣ (73-64)

Η ΑΕΚ επικράτησε (73-64) του Άρη στο κλειστό του ΟΑΚΑ, έχοντας καλύτερους τους δύο πρώην των «κίτρινων». Η παρουσία του Καββαδά και του Βασιλόπουλου ήταν καταλυτική στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Η Ένωση ζορίστηκε περισσότερο από ότι έπρεπε, έκανε πολλά πράγματα λάθος, αλλά στο τέλος πανηγύρισε την νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Καββαδάς που κέρδισε στις… λεπτομέρειες τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη και τον Δημήτρη Μαυροειδή, κυρίως επειδή σημείωσε τους περισσότερους πόντους στην τέταρτη περίοδο. Ο διεθνής σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/4 βολές και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64.

16η αγωνιστική: ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS-AEK (90-95)

Οι «κιτρινόμαυροι» αν και χρειάστηκαν και πάλι το τελευταίο δεκάλεπτο, πέρασαν από το Ρέθυμνο με 95-90, για την 16η αγωνιστική της Basket League. Χάρις (23π.) και Μαυροειδής (18π., 10ρ.) ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά στην τέταρτη περίοδο και βοήθησαν την ΑΕΚ να φύγει νικήτρια από το «Μελίνα Μερκούρη». Ντεμπούτο με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα έκανε ο Κέβιν Πάντερ (10π., 3ρ., 1κλ.).

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-55, 90-95.

17η Αγωνιστική: AEK-ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (95 -79)

Μπροστά σε περίπου 4.000 φιλάθλους της, η ΑΕΚ γιόρτασε την κατάκτηση του Κυπέλλου στην έδρα της, με νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου (95-79), για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «κιτρινόμαυροι» μετά τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, απέκτησαν το προβάδισμα  και το διατήρησαν μέχρι τέλους, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρκετές φορές τη διαφορά. Ο Ντράγκαν Σάκοτα χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του, με τους Τζέιμς, Χάντερ, Σάκοτα και Πάντερ να ξεχωρίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 65-56, 95-79.

18η αγωνιστική: ΚΟΡΟΙΒΟΣ-AEK (75-77)

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Κόροιβο και ΑΕΚ στο κλειστό της Ήλιδας. Η ομάδα της Αμαλιάδας ήταν άκρως ανταγωνιστική και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με διαφορά 10 πόντων. Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, φτάνοντας στην έκτη διαδοχική νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίοι για την Ένωση ήταν οι Χάρις (18π., 7ρ.), Σάκοτα (18π., 5ρ.) και Γκριν (17π., 5ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77.

20η Αγωνιστική: AEK-ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (96-86)
Για 33 ολόκληρα λεπτά η ΑΕΚ έκανε ο,τι ήθελε κόντρα στο Λαύριο, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 80-56.  Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα έκαναν τα εύκολα, δύσκολα και επέτρεψαν στο Λαύριο να κάνει μια επική αντεπίθεση και να μαζέψει τη διαφορά στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα. Τελικά η ΑΕΚ κέρδισε με 96-86, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά των 8 πόντων που ηττήθηκε στον αγώνα του πρώτου γύρου. Ο Μάνι Χάρις ήταν εκπληκτικός και τελείωσε το ματς με double double (19π., 15ρ.), ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μαυροειδής, Τζέιμς και Χάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 74-56, 96-86.

23η Αγωνιστική: ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ-AEK (75-86)

H AEK επέστρεψε στις νίκες στην Basket League και διατήρησε τις ελπίδες της για είσοδο στην τετράδα, αφού επικράτησε του ΓΣΛ-Φάρου με 86-75. Η «Βασίλισσα» δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος αρκετά κόντρα στους Λαρισινούς, όμως, με την καλή της άμυνα επιβλήθηκε στο ματς και δεν κινδύνεψε. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χάντερ με 18 πόντους και ο Γκριν με 15, ενώ κορυφαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λαρεντζάκης (11π., 8ρ., 6ασ., 2κλ.).

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 47-54, 57-66, 75-86.

26η Αγωνιστική: AEK-KYMH (82-76)

Το ψυχολογικό “άδειασμα” από την κατάκτηση του Basketball Champions League ήταν ο κακός εχθρός της ΑΕΚ. Παρόλα αυτά, κόντρα στην Κύμη η «Βασίλισσα» είχε αρκετούς παίκτες με καθαρό μυαλό προκειμένου να πάρει τη νίκη με 82-76 και να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο στην 5η θέση της Stoiximan.gr Basket League με ρεκόρ 15-11. Η ΑΕΚ τα βρήκε… σκούρα για ένα 20λεπτο κόντρα στην ομάδα της Εύβοιας, αλλά το «ξέσπασμα» του Λαρεντζάκη στην τρίτη περίοδο με τους 11 πόντους του ήταν αρκετό, για να βάλει ξανά την Ένωση σε θέση οδηγού και να διατηρήσει τη διαφορά. Ο Έλληνας γκαρντ του συνόλου του Ντράγκαν Σάκοτα ξεχώρισε με την παρουσία του, όπως και ο Μάνι Χάρις που έκανε double double.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-40, 64-55, 82-76.