Πάρτι κόντρα στον Λεβαδειακό η Κ19 της ΑΕΚ

Ακόμα μια νίκη για την Κ19 της ΑΕΚ!

Το σύνολο του Νίκου Κωστένογλου συνέχισε στον δρόμο των επιτυχιών. Η Κ19 της ΑΕΚ  νίκησε 3-0 την αντίστοιχη του Λεβαδειακού στον αγώνα για την 30η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2018-19 που πραγματοποιήθηκε στο ενωσιακό γήπεδο Βοιωτίας.

Ολα τα «κιτρινόμαυρα» τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να χάνει κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Στο 25′ η «Ένωση» είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ευθύμη Χριστόπουλου μετά από σέντρα του Θεοδόση Μαχαίρα. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δε μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα του Λεβαδειακό.

Τα πράγματα άλλαξαν με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος, καθώς στο 52′ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ όταν ο Μάριος Μάρκου έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά την κεφαλιά του Χριστόπουλου στο οριζόντιο δοκάρι. Τα πόδια των παικτών του Κωστένογλου είχαν πλέον… λυθεί, με την «Ένωση» να βρίσκει και δεύτερο τέρμα τέσσερα λεπτά μετά, όταν ο Τάμπας με ωραίο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Πρωτόπαπα.  Η σεμνή «κιτρινόμαυρη» τελετή στην Λιβαδειά ολοκληρώθηκε με εξαιρετικό πλασέ του Χριστόπουλου στην κίνηση μετά από μπροστινή μπαλιά του Μαχαίρα.

Με αυτή τη νίκη, η Κ19 της ΑΕΚ παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λεβαδειακός: Πρωτόπαπας, Λαμπίρης, Νικολάου, Κολιμάτσης (62′ Στούπας) Πούλος, Βαγγέλοβ (62′ Κάκος) Μολές, Τσάπρας, Καραμπάς (73′ Λεχουρίτης) Μακρής, Σπύρι.

ΑΕΚ: Τάφας, Ποζατζίδης, Σταμούλης, Αρβανίτης, Καραβίδας, Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας (70′ Κώτσιος) Τσέλιος (83′ Κορομηλάς) Μάρκου (76′ Κάτσικας) Μαχαίρας, Χριστόπουλος