«Εστησαν» και «λήστεψαν» την ΑΕΚ οι διαιτητές στην Πάτρα για να κερδίσει (80-78) ο Προμηθέας του Λιόλιου!

Βία και νοθεία, οι «νταβατζήδες» του ελληνικού μπάσκετ στέρησαν από την ΑΕΚ τη δυνατότητα να διεκδικήσει το πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 80-78 από τον Προμηθέα Πάτρας στο «Δ. Τόφαλος»!

Η ΑΕΚ παρόλο που ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έχασε στο τέλος με τον νικητήριο σουτ του Γκραντ. Η Ένωση στάθηκε πολύ καλά, είχε εξαιρετική εικόνα, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος απέναντι στον Προμηθέα και σε μια εχθρική διαιτησία που έδωσε στον Προμηθέα 32 βολές και στην ΑΕΚ 13. Έτσι η Ένωση τερματίζει 4η στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

To ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με πεντάδα Μωραίτη, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα ενώ ο Προμηθέας παρέταξε τους Λούντζη, Αγραβάνη, Γιαννόπουλο, Γκραντ και Αγκμπελίζ. Ο Γιαννίκ Μορέιρα πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Τζεράι Γκραντ να απαντάει με 5 πόντους και να κάνει το 5-2. Με 4 βολές του Προμηθέα και άλλο ένα καλάθι του Μορέιρα το σκορ έγινε 9-4 στο 5’. Με εύστοχο τρίποντο του Μωραΐτη η ΑΕΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο σκορ δείχνοντας να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα στα πρώτα 6 λεπτά. Με τον Λάνγκφορντ να μοιράζει ασιστ στον Μορέιρα η Ένωση συνέχισε να σκοράρει μέσα στο καλάθι με τον Μορέιρα (12-11). Ο Γιαννόπουλος μετά από επιθετικό ριμπάουντ πετυχαίνει ένα μακρινό τρίποντο για να απαντήσει αμέσως ο Μέικον (15-16). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με ωραίο ποστάρισμα του Λίνου και την ΑΕΚ να προηγείται με 15-18.

Με άλλο ένα ωραίο καλάθι του Λίνου και ένα τρίποντο του Ματσιούλις η ΑΕΚ για πρώτη φορά προηγήθηκε με +8 (15-23). Με 4 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ ο Προμηθέας μείωσε σε 21-25 με την ΑΕΚ να έχει κολλήσει επιθετικά. Με τρίποντο του Λούντζη ο Προμηθέας μείωσε ακόμα παραπάνω (24-27) αλλά μια βολή από τεχνική ποινή έκανε το σκορ 24-28. Μετά από ωραία δημιουργία, ο Κατσίβελης ευστόχησε σε τρίποντο για να απαντήσει ο Αγραβάνης και να κάνει το σκορ 29-33 στο 18’. Με ένα παλικαρίσιο καλάθι του Λάνγκφορντ η ΑΕΚ έκανε το 31-35 με τον Αγραβάνη να σημειώνει 2 βολές και να μειώνει (33-35) ολοκληρώνοντας το ημίχρονο.

Με ένα γρήγορο 0-6 της ΑΕΚ χάρις στα κλεψίματα που έκανε στην άμυνα προηγήθηκε και πάλι με 8 πόντους (33-41). Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να πυροβολεί και πάλι από μακριά ο Προμηθέας μείωσε και με 2 βολές του Λούντζη το σκορ έγινε 40-45 στο 24’. Με ακόμα 4 βολές ο Προμηθέας μείωσε στο πόντο με τους διαιτητές να έχουν παίξει μεγάλο ρόλο σε αυτό. Με άλλη μια εξαιρετική ασίστ του Λάνγκφορντ ο Μόουζες κατεδάφισε το καλάθι του Προμηθέα και η ΑΕΚ συνέχισε να προηγείται με 4 πόντους (44-48). Με σερί του Προμηθέα από την γραμμή βολών πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 53-50. Με τον Λάνγκφορντ να συνεχίζει να σκοράρει το παιχνίδι έχει πάει στην ισοπαλία (55-55). Με άλλο ένα καλάθι και φάουλ του Κιθ η ΑΕΚ έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 2 πόντους (56-58).

Με άλλο ένα φανταστικό κάρφωμα του Μόουζες και με 3 πόντους του Γκαρντ ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο (59-64). Με 2 πόντους από επιθετικό ριμπάουντ του Γκραντ και άλλο ένα καλάθι του Λάνγκφορντ το σκορ έγινε 61-66 στο 35’. Με γκολ φάουλ του Λούντζη ο Προμηθέας μείωσε στο 66-70. Ο Τζέριαν Γκραντ με 4 πόντους έφτασε τον Προμηθέα σε απόσταση βολής, 70-72. Με τρίποντο στην λήξη της επίθεσης ο Αγραβάνης έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 78-75, 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με ένα απίθανο τρίποντο του Ματσιούλις η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 78-78 αλλά ο Γκραντ με ένα εξίσου απίθανο μπάζερ μπίτερ έδωσε την νίκη στον Προμηθέα με 80-78.

Προμηθέας-ΑΕΚ 80-78

Δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 56-58, 80-78

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 3, Λούντζης 14, Αγραβάνης Δ. 12, Γκραντ 23, Γιαννόπουλος 9, Γκραντ 14, Αγραβάνης Γ. 5, Φορντ, Χριστοδούλου, Αθηναίου, Κουρουπάκης, Μπαζίνας.

ΑΕΚ (Λιμνιάτης): Μέικον 8, Ματσιούλις 12, Ζήσης 2, Μωραΐτης 5, Μόουζες 6, Μορέιρα 13, Λάνκφορντ 18, Γιάνκοβιτς , Χρυσικόπουλος 9, Μαυροειδής, Γκίκας, Κατσίβελης 5.