Βόλος-ΑΕΚ: «Θλιβερή εικόνα, συμπεριφορά μικρομεσαίας ομάδας»

Το σχόλιο των αρθρογράφων του enwsi.gr για το πρώτο ημίχρονο στο ματς της ΑΕΚ με τον Βόλο

Η ΑΕΚ δεν είναι καλή στη ρεβάνς Κυπέλλου με το Βόλο και μετά το λάθος του Τσιντώτα που ανέτρεψε τον Νίνη, βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0 και πλέον η πρόκριση κρέμεται σε μια… κλωστή.

Πλέον, η Ενωση καλείται να μπει σαφώς πιο βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος, να σκοράρει και να σφραγίσει την πρόκριση στα ημιτελικά.

Διαβάστε το σχόλια των αρθρογράφων του enwsi.gr για το πρώτο ημίχρονο στο Βόλος-ΑΕΚ

ΤΑΣΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΣ: Από την κακή-κάκιστη εκτίμηση του Τσιντώτα, η ΑΕΚ… τρέχει. Σε ένα ημίχρονο που εκτός του πρώτου 10λεπτου δεν πιέστηκε ιδιαιτέρως. Και πρέπει οπωσδήποτε να βρει γκολ άμεσα για να ηρεμήσει και να μην ρισκάρει την πρόκριση της. Οπότε νομίζω ότι σύντομα θα δούμε τον Τάνκοβιτς στο ματς. Ο σχηματισμός με τα τρία χαφ δεν βοηθά πολύ, η ΑΕΚ θα έπρεπε να παράγει περισσότερο. Και μέχρι τώρα Γκαρσία-Ανσαριφάρντ είναι εκτός της παραγωγικής διαδικασίας. Ενα γκολ με κάθε τρόπο άμεσα…

ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ: Μόνο ΑΕΚ δε θυμίζουν αυτές οι έντεκα φανέλες που βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού. Συμπεριφορά μικρομεσαίας ομάδας, χωρίς συγκεκριμένο αγωνιστικό πλάνο, χωρίς μαχητικότητα και χωρίς ουσία.

ΠΑΝΟΣ ΛΟΥΠΟΣ: Θλιβερή εικόνα από την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Από τα πρώτα λεπτά, κάθε επίθεση του Βόλου, προκαλεί ανησυχία στην άμυνα της Ένωσης, που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα στα πόδια της και πολύ περισσότερο να απειλήσει. Έγινε και το πέναλτι από την κακή εκτίμηση εξόδου του Τσιντώτα, προηγήθηκε ο Βόλος και το άγχος έχει καταβάλει ακόμα πιο πολύ τους παίκτες του Χιμένεθ. Η ΑΕΚ πρέπει να σκοράρει για να προκριθεί, γιατί παίζοντας με τέτοιο φόβο, δεν βλέπω πως γίνεται να γλιτώσει το δεύτερο γκολ.

ΤΑΣΟΣ ΤΣΑΤΑΛΗΣ: Κάθε επαφή του Νεντελτσεάρου με τη μπάλα, είναι καταστροφή, ακόμη κι από τύχη. Ενώ είναι απών σε όλο το ματς και ο Λάτσι παίζει μόνος του(έστω κι απών τουλάχιστον δεν έκανε ζημιά), βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, πήγε ως συνήθως να την αποφύγει και από την κόντρα αυτή πήγε στον Νίνη και μετά βγήκε ο Τσιντώτας σε φάση… ό,τι να ναι. Αποκρουστική εμφάνιση της ΑΕΚ που κατέβηκε χωρίς κανέναν άλλον προσανατολισμό εκτός από το να γεμίσει τον άξονα και να εμποδίσει τον αντίπαλο να φτάσει στην περιοχή της. Αλλά με τους Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς σε όχι καλή βραδιά και τον Μάνταλο πολύ μέτριο, ούτε αυτό δεν βγαίνει. Πάλι καλά που δεν παίζει ο Νταντσένκο και δεν βρέθηκε μόνος ο Νίνης στην φάση του πέναλτι και δεν κάνει ό,τι θέλει ο Μπαρτόλο, από αριστερά. Θλίψη…