Ζορίστηκε αλλά κέρδισε η Σαν Λορέντζο

Τη νίκη στην έδρα της Σαν Μάρτιν Ντε Κοριέντες πανηγύρισε η Σαν Λορέντζο στην 2η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου του Liga de las Americas.

Η κάτοχος του τροπαίου και αντίπαλος της ΑΕΚ στον ημιτελικό του Final-4 του Διηπειρωτικού Κυπέλλου συνέχισε τις υποχρεώσεις της για το αντίστοιχο Basketball Champions League στην αμερικανική ήπειρο ωστόσο δεν είχε καμία σχέση με το ματς της πρεμιέρας όπου επικράτησε εύκολα της Μότζι Ντας Κρούζες (103-78).

Το σύνολο του Γκονζάλο Γκαρσία κατάφερε να βρει λύσεις και εν τέλει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα έχοντας ως πρώτο σκόρερ για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση  τον Νταρ Τάκερ με 26 πόντους (10/15β., 5/8δ., 2/7τρ.) σε 27 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Μάρκος Μάτα ακολούθησε με 10 σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 34-29, 47-51, 59-71.