Αυτοκτονία στην Πάτρα, αδιανόητη γκέλα για την ΑΕΚ

Ούτε η διαστημική εμφάνιση του Μάνι Χάρις (18 πόντους, 11 ριμπάουντ), ούτε η αύρα που υπήρχε από τα τελευταία θετικά παιχνίδια, στάθηκε ικανή να αλλάξει την κατάσταση για την ΑΕΚ. Η Ενωση αγνοεί ακόμα τη νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ και δείχνοντας αυτοκτονικές τάσεις στα τελευταία λεπτά (όπου είχε αρνητικό σερί πόντων 13-0), κατάφερε να χάσει δικό της ματς από τον Προμηθέα Πάτρας με 69-66. Τραγική η εικόνα στο φινάλε, με τον Λαρεντζάκη και τον Γκριν να κάνουν του κεφαλιού της και την άμυνα να είναι με τα μάτια.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στην αναμέτρηση. Καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει διαφορά και έτσι το σκορ ήταν ισόπαλο (5-5, 3′). Ο Χολ με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (9-7, 5′). Ο Μάνι Χάρις πήρε προσπάθειες και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (12-16, 8′). Ο Τουντιζαράκης φώναξε παρών και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, όμως ο… ορεξάτος Χάρις είπε την τελευταία λέξη για το πρώτο δεκάλεπτο για το 16-19 της ΑΕΚ.

Η είσοδος του Κέλσεϊ Μπάρλοου έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ, επιθετικά, με τη διαφορά να αυξάνεται (20-25, 12′). Ο Τουντζιαράκης ανέλαβε δράση, επιθετικά και χάρη σε επί μέρους 8-2 οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά στοσκορτ (28-27, 14′). Η απάντηση ήρθε μέσα από τα τρίποντα για την ΑΕΚ, η οποία βρήκε λύσεις από Γκριν και Σάκοτα (33-37, 18′). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, για το 37-42 της Ένωσης.

Η ΑΕΚ μπήκε… ζεστή και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λαρεντζάκης ανέλαβε δράση και με τη βοήθεια του Χάρις η διαφορά ανέβηκε (41-50, 23′). Οι δύο ομάδες έβγαλαν νευρικότητα στις επόμενες επιθέσεις, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ, με τη διαφορά να αυξάνεται (41-51, 27′). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από Φαγιέ και Λίποβι και μείωσε σε 49-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να ελέγχει πλήρως την κατάσταση (51-61, 34′). Ο Προμηθέας, όμως, δεν είχε πει την… τελευταία λέξη του. Μιλόσεβιτς και Γκίκας πήραν… μπρος και και η διαφορά μειώθηκε (58-64, 37′). Ο Γκίκας ήταν… καυτός και τα δικά του σουτ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (64-64, 38′). Ο Έλληνας γκαρντ με τη βοήθεια του Φαγιέ ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό (67-64, 39′).

Ο Σάκοτα μείωσε προσωρινά, όμως ο Μιλόσεβιτς έφερε και πάλι σε θέση ισχύος τους γηπεδούχους (69-66, 10” για το τέλος). Ο Μάνι Χάρις πήρε το τελευταίο σουτ του αγώνα, το τρίποντο δεν βρήκε στόχο και έτσι ο Προμηθέας ήταν αυτός που πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με 69-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66.

Προμηθέας (Γιατράς):  Λίποβι 4 (1), Φαγιέ 13 (3), Δημάκος 2, Χολ 3 (1), Έλις 3, Τουντζιαράκης 11, Γκίκας 16 (2), Γερομίχαλος, Σαλούστρος 6,  Μιλόσεβιτς 11.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 11 (2), Χάρις 18 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 1,  Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 16 (3), Μπάρλοου 6, Καββαδάς 1, Ελόνου 2.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ