Υπερηχητική η νέα ΑΕΚ, πετάει φωτιές στην επίθεση!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Τρίκαλα

Η νέα ΑΕΚ υπόσχεται πολλά και το σημερινό δείγμα στην πρεμιέρα της Basket League κόντρα στα Τρίκαλα (91-72) ήταν άκρως εντυπωσιακό. Όταν σοβαρεύτηκε μετά το α’ δεκάλεπτο το ματς άνοιξε και η νέα ΑΕΚ πήρε τα… πάνω της.

Με σπουδαίο Μπάρλοου και Γκριν και σταθερές τους Μαυροειδή-Σάκοτα, η Ενωση παρά την σημαντική απουσία του Χάρις και τον τραυματισμό του Λαρεντζάκη, είχε την ποιότητα και το βάθος να μην ανησυχήσει.

Μοναδικό αρνητικό αγωνιστικό στοιχείο το γεγονός ότι δεν κατάφερε να περιορίσει τον Μάρει των Θεσσαλών και εκτός… παρκέ η μικρή παρουσία (ξανά) οπαδών της ΑΕΚ στο κλειστό.

Τα Τρίκαλα κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά και χάρη στον Μάρεϊ πήραν τα ηνία (4-9, 3’). Η Ένωση δεν μπορούσε να ακολουθήσει, με τη διαφορά να αυξάνεται, χάρη στην παρουσία του Τζόουνς (6-14, 5’). Η είσοδος του Μπάντζα Σι άλλαξε την εικόνα της ΑΕΚ. Ο Μαυροειδής έδωσε λύσεις και η διαφορά μειώθηκε (12-14, 7’). Σαν να μην έφτανε αυτό, ένα σουτ του Σι ανέτρεψε το σκορ (15-14, 8’). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί, όμως, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (17-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει την πίεση στην άμυνα και να πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα, χάρη σε Μαυροειδή, Σάκοτα και Ξανθόπουλο (27-19, 13’). Οι παίκτες του Κώστα Μέξα προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Ρος (32-26, 16’). Η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό, όμως και δεν κοίταξε πίσω. Ο Σάκοτα έκανε την… αρχή και οι ΕλόνουΞανθόπουλος ακολούθησαν (42-26, 19’). Ο Χέιλ με 1 βολή μείωσε σε 42-27, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Με την ίδια διάθεση και τον ίδιο ρυθμό μπήκε και στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ. Η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει στους 20 πόντους το προβάδισμά της, χάρη στον Γκριν (47-27, 21′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τα τρίποντα των Τζόουνς και Μάρεϊ (50-36, 23′). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και χάρη σε Ελόνου και Γκριν ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (57-37, 25′). Τα Τρίκαλα προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως η ΑΕΚ είχε απαντήσεις με Μαυροειδή και Σι (61-42, 28′). Εν τέλει, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ στο +15 (63-48), με τους παίκτες του Μανωλόπουλου να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση.

Ο σκοπός της ΑΕΚ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν να «καθαρίσει» το παιχνίδι όσο πιο σύντομα μπορούσε. Κάτι το οποίο κατάφερε, χτυπώντας στο low post με Μαυροειδή και Σάκοτα (71-50, 33′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να παίρνει μια πολύ εύκολη νίκη με 91-72 και να αρχίζει με τον καλύτερο τρόπο την πορεία της και στην Stoiximan.gr Basket League.