Σταθερά στην κορυφή η ΑΕΚ

Στην κορυφή της βαθμολογίας με ακόμα μια νίκη παραμένει η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε του Ρεθύμνου με 80-62. Η «Βασίλισσα» θα μπορούσε να πάρει πολύ πιο εύκολα τη νίκη. Είχε ονειρικό πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην πρώτη περίοδο έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο η άμυνα χαλάρωσε, τα καλάθια από μακρινή απόσταση δεν έμπαιναν και έτσι οι Κρητικοί μπήκαν ξανά στο παιχνίδι και ζόρισαν την ομάδα του Ζντοβτς που ακόμα κι έτσι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της. Μιλόσεβιτς και Βασιλειάδης ανέλαβαν δράση και με το… καλημέρα «χτίστηκε» διψήφια διαφορά (10-0, 2’). Το Ρέθυμνο προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, όμως κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό, καθώς ο Ντίξον, αλλά και Μαυροειδής έδωσαν λύσεις στην Βασίλισσα (19-2, 6’). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Ζντοβτς και μάζεψαν τη διαφορά, με τον Χάρη Γιαννόπουλο κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τους (23-13, 9’). Ο Μάικλ Ντίξον, όμως είπε την… τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, γράφοντας το 25-13. Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Ένωση, η οποία με τους Σάκοτα και Ούκιτς να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (31-16, 12’). Οι παίκτες του Ζντοβτς έβγαλαν για μία ακόμα φορά νευρικότητα στο παρκέ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο, το οποίο μείωσε με τον Χριστοδούλου (31-22, 14’). Η ΑΕΚ αντέδρασε, όμως και δεν άφησε για πολύ τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Ούκιτς και Σάκοτα πήραν προσπάθειες και αμέσως δημιουργήθηκε εκ νέου διψήφια διαφορά (39-27, 17’). Ο Σάκοτα ήταν… ορεξάτος και κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (43-27, 18’). Οι Κρητικοί επανήλθαν, χάρη στον Τάλτον και με επί μέρους 6-0 η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (43-33, 19’). Το πρώτο μέρος, όμως ολοκληρώθηκε με την Ένωση στο +11, για το 45-34 του πρώτου μέρους.

Η Ένωση μπήκε… υπνωτισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους Κρητικούς όχι μόνο να… ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά να ισοφαρίσουν, χάρη σε Φιτζπάτρικ και Άρνολντ (47-47, 24’). Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς έδειξαν χαρακτήρα και με τον Ντίξον να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα (54-51, 28’). Ο Μαυροειδής έδωσε λύσεις και η Ένωση ανέβασε τη διαφορά για το 57-51, στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Δημήτρης Μαυροειδής αποτέλεσε σημειο αναφοράς για την ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση. Ο «Μαύρο» ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες η διαφορά αυξήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο (65-51, 34’). Το Ρέθυμνο είχε χάσει την επαφή του με το σκορ και ο Βασιλειάδης με δικά του σουτ έφερε… αγκαλιά με τη νίκη την Βασίλισσα (73-56, 37’), Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να φτάνει στο 5Χ5 στο πρωτάθλημα, χάρη στο τελικό 80-62.