Μίμης είναι μόνο ένας

Οι παίκτες που μπορούν να καθορίσουν ένα ματς μόνο με τη παρουσία τους δεν είναι πολλοί. Πολώ δεν μάλλον, εάν στη συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν πετυχαίνουν μόνο ένα γκολ, αλλά σκοράρουν τέσσερις φορές. Όπως έπραξε ο μεγάλος Μίμης Παπαϊωάννου μία μέρα σαν σήμερα το 1971 και χάρισε στην ΑΕΚ μεγάλη νίκη τίτλου επί του ΟΦΗ με 4-0. Σεζόν που η Ενωση κατέκτησε το πρωτάθλημα κόντρα σε όλους και σε όλα.

Βέβαια, πρόκειται για τον κορυφαίο Ελληνα ποδοσφαιριστή του 20ου αιώνα και αυτό δεν πρέπει να λησμονείται από κανέναν. Οι Κρητικοί το θυμόνται ακόμα. Ο Μίμης ξεκίνησε εκείνη τη μέρα να σκοράρει στο 5ο λεπτό. Στο 35’ έδωσε διαφορά ασφαλείας στην ΑΕΚ και στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης χτύπησε ακόμα δύο φορές. Επίτευγμα που δεν πέτυχαν πολλοί ποδοσφαιριστές, αλλά είπαμε: Μίμης ήταν μόνο ένας.