Ξέρω τι έκανες πέρυσι Καλογερόπουλε (VIDEO)

Ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος θα μπει το Σάββατο το απόγευμα στο ΟΑΚΑ για να σφυρίξει το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, όμως οι… μνήμες δεν δείχνουν να τον ευνοούν για να δούμε αυτό το περίφημο 50-50 σε ένα ματς που περιμένει πως και πως η ποδοσφαιρική Ελλάδα ανάμεσα στην πρωτοπόρο και την 2η ομάδα της Super League.

Τρανό παράδειγμα το περσινό ντέρμπι. Ίδιες ομάδες, ίδιο γήπεδο, στις 11 Μαρτίου 2015 για το Κύπελλο Ελλάδος. Πρώτο ματς 1-1 στο Καραϊσκάκη, το προβάδισμα στην ΑΕΚ για την πρόκριση, με 65.000 οπαδούς στο πλάι της. Και τα έκανε… θάλασσα.

Αστυνομικός στο επάγγελμα (στο κέντρο επιχειρήσεων της ΕΛ.ΑΣ.), γεννημένος τον Μάρτιο του ’83. Ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος είναι ένας από τους διαιτητές που είχαν διωχθεί ποινικά για την υπόθεση των στημένων αγώνων που ξέσπασε το καλοκαίρι του 2011. Η εμπλοκή του είχε να κάνει με μια τηλεφωνική συνομιλία του Γιώργου Τσακογιάννη με τον προπονητή Ηλία Φυντάνη, στην οποία ελέχθη πως ο Αθηναίος ρέφερι βοήθησε την Παναχαϊκή σε έναν αγώνα των Πατρινών στην Κόρινθο.

Ας πάμε όμως στα περσινά. Ο Καλογερόπουλος τα έκανε… μαντάρα και ο Ολυμπιακός πέρασε. Δεν μιλάμε για 2-3 ανθρώπινα λάθη. Μιλάμε για ξεκάθαρες κίτρινες κάρτες που για κάποιους ήταν και αποβολή, μιλάμε για πολύ σκληρό παιχνίδι από πλευράς Ολυμπιακού, δύο ανύπαρκτα οφσάιντ και ένα αμφισβητούμενο γκολ που μέτρησε αμέσως δίχως δεύτερη σκέψη. Ο ΟΣΦΠ έπαιζε για 90 λεπτά με την υπεροχή και την αυτοπεποίθηση ότι δεν θα πάρει φάουλ, κίτρινη ή αποβολή ή και στα δύσκολα θα δώσει οφσάιντ. Και όλα αυτά έγιναν.

Για του λόγο το αληθές:

20ο δευτερόλεπτο: καρατιά Σαλίνο σε Πλατέλλα – Χωρίς κίτρινη

4′ Τάκλιν Σιόβα σε Γιόχανσον – Χωρίς κίτρινη

9′ Κλωτσιά Σαλίνο σε Αραβίδη – Χωρίς κίτρινη

21′ Δυνατό μαρκάρισμα Σαλίνο σε Μπαρμπόσα – Χωρίς κίτρινη

30′ Σπρώξιμο Μποτία σε Μάνταλο με την μπάλα εκτός γηπέδου – Χωρίς κίτρινη

34′ Μπαλιά Ανάκογλου σε Αραβίδη – Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ

43′ Καρατιά Μιλιβλόγιεβιτς στην μέση του Μάνταλου – Κίτρινη κάρτα

44′ Γέμισμα Λαμπρόπουλου στον Αραβίδη – Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ

46′ Χέρι Τσόρι – Χωρίς κίτρινη, ούτε φάουλ

49′ Μαρκάρισμα από πίσω Μανιάτη σε Πλατέλλα – Χωρίς κίτρινη, ούτε φάουλ

57′ Κλωτσιά Ντοσεβί σε Μάνταλο – Χωρίς κίτρινη, ούτε φάουλ

75′ Ο Κασάμι πατάει επίτηδες τον Ανάκογλου – Χωρίς κίτρινη

78′ Αγκωνιά Χάρα στον Γιόχανσον – Χωρίς κίτρινη

80′ Ο Ντοσεβί πετάει κάτω τον Σοϊλέδη – Χωρίς φάουλ

86′ Χέρι Αφελάι – Χωρίς φάουλ

89′ Η μπάλα έχει βγει εκτός αγωνιστικού χώρου – Δεν δίνει άουτ και συνεχίζει την επίθεση ο Ολυμπιακός

89′ Αμφισβητούμενο χέρι του Χάρα στο γκολ – Υπέρ του Ολυμπιακού η απόφαση