Ψάχνει την ανατροπή η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος. Αυτό θα είναι το 31ο παιχνίδι στην ιστορία των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ έχει 16 νίκες, η ΑΕΚ 11, ενώ τρία ματς έληξαν ισόπαλα. Στην Αθήνα η ΑΕΚ έχει πολύ καλύτερη παράδοση, αφού σε 16 ματς έχει 9 νίκες, έναντι 6 του ΠΑΟΚ, ενώ ένα ματς έληξε ισόπαλο. Την περσινή περίοδο ο «δικέφαλος» του Βορρά κατάφερε να μην χάσει καμία φορά στις πέντε συναντήσεις που είχε κόντρα στην «Ένωση», έχοντας 4 νίκες, ενώ ένα ματς έληξε ισόπαλο.
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στα ματς των πλέι οφ με 28-27 (Μίκρα) και 38-28 (Καματερό), στην κανονική διάρκεια με 33-22 (Λαύριο) και στον τελικό του Κυπέλλου με 29-27 (PAOK Sports Arena), ενώ η ΑΕΚ πήρε μία ισοπαλία (22-22) στη Θεσσαλονίκη στο ματς του πρώτου γύρου. Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έχει να κερδίσει τον ΠΑΟΚ από τις 5 Μαρτίου 2014 (16η αγωνιστική) στον Πανελλήνιο. Τότε η νίκη της ΑΕΚ είχε πάρει διαστάσεις θριάμβου μετά το 34-20 που αποτελεί την μεγαλύτερη διαφορά στα μεταξύ τους ματς.
Το ντέρμπι «δικεφάλων» την 1η αγωνιστική έχει επαναληφθεί άλλες δύο φορές και μάλιστα ήταν και πάλι στην Αθήνα. Την περίοδο 2010-2011 ο ΠΑΟΚ νίκησε 22-20 στο Μενίδι, αλλά στο τέλος της σεζόν η ΑΕΚ πανηγύρισε τον τίτλο με το γκολ του Μπακαούκα στο φινάλε. Την επόμενη σεζόν (2011-2012) η «Ένωση» στο κλειστό του Βύρωνα είχε επικρατήσει εύκολα με 27-20.
Πηγή: sentragoal.gr