Προσπάθησε η ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη, όμως δεν τα κατάφερε και έχασε 3-0 από τη ΜΕΝΤ

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - Λαμία

ÁÅÊ - ËÁÌÉÁ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη, η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα και ενώ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ στα δύο πρώτα σετ, κατάφερε εν τέλει να τα χάσει. Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του πήγαινε πόντο-πόντο. Οι παίκτες της Ένωσης κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια, όμως τελικά δεν τα κατάφεραν.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να διατηρήσει διαφορά ενός πόντου για αρκετή ώρα. Η ΜΕΝΤ όμως δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι που βρήκε την ευκαιρία να πετύχει 2 συνεχόμενους πόντους και να περάσει μπροστά  σε κρίσιμο σημείο του σετ (20-19). Από εκεί και πέρα η ΜΕΝΤ έμεινε μπροστά στο σκορ και τελικά πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά και κρατούσε μια διαφορά τριών πόντων. Η ΜΕΝΤ προσπαθούσε να μείνει κοντά, όμως η ΑΕΚ με καλύτερη ψυχολογία κρατούσε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας και στα μισά περίπου του σετ είχε πάρει διαφορά 5 πόντων (10-15). Η Ένωση έκανε όμως ότι μπορούσε για να χάσει και το δεύτερο σετ και η ΜΕΝΤ σταδιακά έπαιρνε πόντους μέχρι που ισοφάρισε το παιχνίδι  (22-22). Το ματς από εκείνο το σημείο και μετά πήγαινε πόντο-πόντο, η ΜΕΝΤ έδειξε πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και πήρε τελικά το δεύτερο σετ με 28-26.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο δυνατά και πήρε μια μικρή διαφορά τριών πόντων στην αρχή (6-3). Η ΑΕΚ άρχισε να ανεβαίνει και ισοφάρισε στα μέσα του τρίτου σετ και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά. Και στο τρίτο σετ όμως, μετά τους είκοσι πόντους, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι(25-25), η ΜΕΝΤ και πάλι στους κρίσιμους πόντους έπαιξε σωστά και πήρε τελικά και το τρίτο σετ με 30-28.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 28-26, 30-28)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 8 (7/19 επ, 1 άσσος), Γκόρτανιουκ 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/14 επ, 2 άσσοι, 59% υπ- 37% άριστες), Πάρις 9 (4/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ. – 64% υπ – 27% άριστες), Αντωνιάδης (λ. – 50% υπ -25% άριστες),  Παπαϊακώβου 6 (5/6 επ 1 μπλοκ), Χρυσάφης 1

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Ωρολογάς 4 (2/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ – 46% άριστες), Ίλιτς 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 11 (7/14 επ, 50% υπ – 40% άριστες), Παγιάν 12 (12/26 επ), Κρνιτς 1 (άσσος),  Ανδρεάδης 11 (8/11 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 58% υπ – 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης.