Αδίκησε τον εαυτό της η ΑΕΚ, ήττα με 3-1 από τον Παναθηναϊκό στη Γλυφάδα

ÁÅÊ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)Με τον Βαλεντίνι Μπουρκόφσκι στην εξάδα παρέταξε την ΑΕΚ ο Χόρχε Ελγκέτα, ωστόσο τα πολλά προβλήματα στην υποδοχή, έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πάρει από την αρχή προβάδισμα. Το 2-5 έγινε στην συνέχεια 3-8 και 6-10 για τους πράσινους που έβρισκαν λύσεις απέναντι στην κακή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν σε καλή μέρα τον Παγιάν που κατάφερε να προσωπικούς πόντους και εξαιρετικές επιλογές να δώσει ανάσες στην ΑΕΚ. Οι πράσινοι έβρισκαν λύσεις πότε με τον Πρωτοψάλτη, πότε με τον Πανταλέων και έτσι η διαφορά διατηρήθηκε στην μεγαλύτερη διάρκεια του σετ.

Ένα καρφί του Παγιάν και ένας άσος του Κρίνιτς μείωσαν την διαφορά στο -2 (15-17), αλλά οι πράσινοι είχαν καλύτερες επιλογές και παρά το γεγονός ότι  η ΑΕΚ μείωσε σε 20-22 οι πράσινοι έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 21-25

Κακό ήταν το ξεκίνημα και του δευτέρου σετ για τους κιτρινόμαυρους που βρέθηκαν χωρίς να το καταλάβουν να χάνουν με 2-6. Ωστόσο με  αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα του Ελγκέτα έκανε το 6-6 και λίγο αργότερα με όπλο το μπλοκ, προηγήθηκε με 14-11. Ο Μπουρκόφσκι ήταν δύναμη στο φιλέ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 17-14, αλλά τα πράγματα στράβωσαν και πάλι. Οι πράσινοι βρήκαν την ευκαιρία να χαλάσουν την υποδοχή της ΑΕΚ και ψαλίδισαν την διαφορά.

Ο Οικονόμου που είχε περάσει από την αρχή του σετ αντί του αρνητικού Ωρολογά, έδωσε προβάδισμα με 21-20, ωστόσο το καρφί του ιδίου λίγο αργότερα έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναικό, που προηγήθηκε με 21-23. Το σετ ολοκληρώθηκε με καρφί άουτ του Παγιάν, για το οποίο υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των κιτρινόμαυρων.

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ , η ΑΕΚ πήρε πόντους από το μπλοκ της και τα λάθη του Παναθηναϊκού, ωστόσο δεν είχε και πάλι διάρκεια στην απόδοση της. Οι πράσινοι με τον Καμίνσκι ισοφάρισαν σε 6-6, από 6-3 ,ενώ στη συνέχεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τέσσερις πόντους (11-15).  Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά λάθη  του Καμίνσκι ισοφάρισε σε 16-16. Ενώ στη συνέχεια πήρε προβάδισμα με καρφί άουτ από τον Πολωνό του Παναθηναϊκού.

Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα και με καρφί του Παγιάν προηγήθηκε με 21-20 και με μπλοκ του Μπουρκόφσκι έκανε το 22-20, σε μια φάση διαρκείας. Ο Ουκρανός με μπλοκ πάνω στον Πρωτοψάλτη έδωσε νέο πόντο και έτσι έγινε το 23-20. Ο Πρωτοψάλτης έκανε καρφίς άουτ και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 24-21. Το καρφί του Παγιάν τελείωσε το σετ με την ΑΕΚ να κερδίζει εν τέλει με 25-22.

Οι οιωνοί ήταν υπέρ της ΑΕΚ, η οποία «έκτισε» ψυχολογία στο 4ο σετ, αλλά δεν την έβγαλε σε απόλυτο βαθμό στο παρκέ.  Οι πράσινοι στηρίχθηκαν αποκλειστικά στον Πανταλέων, που δημιούργησε πολλά προβλήματα με τα μπλοκ του, αλλά έπαιξε άριστα τον πρώτο χρόνο.

Οι άσοι του Παγιάν δεν έφταναν. Ο Ανδρεόπουλος έδωσε εντολή στους παίκτες του να σημαδέψουν τον Οικονόμου, η υποδοχή της ΑΕΚ είχε πολλά προβλήματα κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν προβάδισμα ,με 11-14 και 12-16. Η κατάσταση δεν μπορούσε να αλλάξει, η ψυχολογία των κιτρινόμαυρων ήταν σε χαμηλά επίπεδα και έτσι φτάσαμε στο  17-25 με πρωταγωνιστή τον Πανταλέων.