Βασίλισσα για Α1

1081571 (1)Μεγάλη νίκη με 64-63 πέτυχε η ΑΕΚ επί της Καβάλας στο κατάμεστο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Μια νίκη που της δίνει μεγάλο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων της για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και την άνοδο στην Α1, μετά και την ήττα του Ψυχικού στο Λαύριο. Παιχνίδι για γερά νεύρα, με την “Ένωση” ουσιαστικά να αποκτά σαφές προβάδισμα για τη νίκη στην τρίτη περίοδο, όταν με “όπλο” την άμυνα της ανάγκασε τους παίκτες της Καβάλας να υποπέσουν σε λάθη. Ο Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βασίλισσας, που σε μία εβδομάδα αντιμετωπίζει την Αγία Παρασκευή εκτός έδρας.

Δυνατά μπήκαν στο παρκέ των Άνω Λιοσίων και οι δύο ομάδες και μάλιστα από την αρχή του παιχνιδιού υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η ΑΕΚ, με τον Βαγγέλη Καράμπουλα έκανε το 19-15 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο παίκτη να ευστοχεί σε 1/2 βολές σε τεχνική ποινή που δόθηκε στον Καραποστόλου. Οι παίκτες της Καβάλας πέτυχαν κάποια καλάθια και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 21-26. Ο Βαγγέλης Ζιάγκος πήρε τάιμ άουτ και στη συνέχεια οι παίκτες του μείωσαν και πήραν το προβάδισμα, με την Καβάλα να κάνει το 33-33 και να τελειώνει το ημίχρονο.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Γκιζόγιαννης έκανε το 36-33, όμως οι παίκτες της Καβάλας απάντησαν άμεσα και έκαναν το 36-36. Και οι δύο ομάδες έκαναν λάθη, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς πόντο για περίπου 4 λεπτά. Ο Γκιζόγιαννης ανέλαβε δράση στην επίθεση και χάρη στα λάθη των φιλοξενουμένων, η ΑΕΚ έφτασε στο +4, με τον Τσιάκο να ευστοχεί σε 1 βολή και να κάνει το 49-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καβάλα μείωσε στον 1 πόντο (51-50), με τα τελευταία λεπτά του αγώνα να είναι για γερά νεύρα, με την ΑΕΚ τελικά να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη με 64-63 μπροστά στους οπαδούς της που δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό το τραγουδούν για την Βασίλισσα του ελληνικού μπάσκετ.

Διαιτητές: Παναγιώτου – Τσούνας – Μαλαμάς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-33, 49-45, 64-63

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Παπαντωνάκος 1, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 4 (1), Πολυτάρχου 4, Τσιότρας 3 (1), Νίκολιτς 5 (1), Γκιζόγιαννης 24 (4 τριπ., 10 ριμπ.), Παπαδιονυσίου 3, Τσιάκος 12, Δέσπος 4.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέβσκι 9 (7 ριμπ.), Μαρμαρινός 5, Τότσιος 7(1), Καλαμπάκας 12(2), Κατσαρές 11 (1), Αγγελακόπουλος 13 (1), Καραποστόλου 5 (1), Καραθανάσης, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 1.