Συνεχίζει νικηφόρα η ΑΕΚ - Επικράτησε (31-25) και του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας

Εικόνες από το ΑΕΚ - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε και τον Ιωνικό με 31-25 και συνεχίζει την πορεία της προς τα πλέι οφ

Μια ακόμη νίκη πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε και του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 31-25 στο κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Κασιμάτης» για την 20η αγωνιστική της Handball Premier.

Η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν συνεχίζει συγκεντρωμένη τις υποχρεώσεις της με στόχο να προχωρήσει χωρίς απώλειες μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και να πάει στα πλέι οφ με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία και στο καλύτερο επίπεδο αγωνιστικής ετοιμότητας.

Απομένουν δύο ακόμη αγωνιστικές και στη συνέχεια η ΑΕΚ θα δώσει την μεγάλη «μάχη» για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στην διαδικασία των πλέι οφ.

Παρά το καλό ξεκίνημα της φιλοξενούμενης ομάδας, η ΑΕΚ δεν επηρεάστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» το παιχνίδι, με τους «κιτρινόμαυρους» του Φρεντερίκ Μπουζόν να συγκεντρώνονται τώρα στο επόμενο παιχνίδι κόντρα στον Πανελλήνιο στην Κυψέλη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το 6-5. Σε εκείνο το σημείο, με αντεπίθεση διάρκειας, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει την διαφορά (10-5). Η φιλοξενούμενη ομάδ, έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 14-12 δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, με την «Ένωση» να σκοράρει στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου σε 15-12.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός και μείωσε σε 16-15. Η ΑΕΚ βρήκε επιθετικές λύσεις κυρίως με τον Κεδέρη και ανέβασε την διαφορά στο σκορ σε πέντε γκολ(27-22). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την ΑΕΚ να φθάνει στη νίκη με 31-25.

ΑΕΚ – Ιωνικός Ν.Φ. 31-25
Τα πεντάλεπτα: 5-4, 9-5, 11-7, 13-8, 14-11, 15-12 (Ημ.), 17-16, 22-19, 25-20, 27-22, 30-23, 31-25.
ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος 2, Τόμε, Παπαδιονυσίου 4, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς, Σαλέμ 2, Λέμος 4, Κεδέρης 10.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Ιωάννης Αρβανίτης): Κιουλτζίδης, Κουκούλας 6, Αϊβαλιώτης 5, Μελετάκος, Μπραουδάκης 1, Συγγάρης, Αποστόλου 6, Βασιλείου Αγ., Τρούλος, Χαντέλης, Βασιλείου Ι.1, Μπούτος 1, Δεληχρήστος 2, Τοκατζόγλου, Ελοζιέουα 2, Λιόλιος 1.
Διαιτητές: Γερουλάνος Αν. – Γερουλάνος Καρ.. Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι:1/2-1/3.

Τάσος Καπετανάκος: «Η ΑΕΚ τρομοκρατεί ξανά το ελληνικό ποδόσφαιρο – Αραούχο, Κάλενς… Σλίβκα» (VIDEO)