Super League 2: «Πεντάρα» στα Χανιά (5-1) ο Ιωνικός και μπάσιμο ανόδου - Ξέφυγε από νωρίς ο Λεβαδειακός, 1-3 τον Μακεδονικό

«Καυτός» Ιωνικός, κέρασε πεντάρα τα Χανιά και μπήκε γερά στο κόλπο της ανόδου. Ξέφυγε από νωρίς ο Λεβαδειακός

Δεν γινόταν να είναι καλύτερη η πρεμιέρα των play off της Superleague 2 για τον Ιωνικό καθώς επικράτησε με το ευρύ 5-1 κόντρα στα Χανιά και μπήκε με το… καλημέρα δυνατά στο παιχνίδι της ανόδου.

Ντέρμπι μόνο στη θεωρία αποδείχθηκε πως ήταν η μονομαχία του Ιωνικού με τα Χανιά για την πρεμιέρα των playoffs του Β’ Ομίλου της Super League 2, αφού το παιχνίδι της Νίκαιας εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ξεκίνησε εντυπωσιακά (δύο γκολ μέχρι το 11′) και εν συνεχεία εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με επιβλητικό τρόπο (4-1).

Όσο σημαντική ήταν βέβαια η συνεισφορά αυτών που βρήκαν δίχτυα για τους νικητές (Σαλαζάρ 7′, Σόουζα 11′, Οικονομίδης 43′, Ντάουντα 52′, άλλο τόσο ήταν κι εκείνη του Γιάννη Γκέλιου, ο οποίος λειτούργησε υποδειγματικά σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, που τα Χανιά άγγιξαν το γκολ. Το μοναδικό τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε στο 56ο λεπτό ο Νίλι.

Όλα αυτά συνεπάγονται τη μεγάλη ευκαιρία που έχει πλέον η Athens Kallithea ώστε να αποσπαστεί σημαντικά από τη δεύτερη θέση (βλ. Χανιά), αν τη Δευτέρα 25 Μαρτίου καταφέρει να πάρει βαθμό ή βαθμούς στην έδρα της Ηλιούπολης.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των playoffs:

Ιωνικός – Χανιά 4-1 (7′ Σαλαζάρ, 11′ Σόουζα, 43′ & 83′ Οικονομίδης, 52′ Ντάουντα / 56′ Νίλι)
Ηλιούπολη – Athens Kallithea (25/3, 15:00)

5. Ηλιούπολη 18 (35)

*Σε παρένθεση οι βαθμοί που συνέλεξαν στην κανονική διάρκεια.

Χρυσό διπλό για τον Γιούχτα

Την ίδια ώρα, στα playouts του Β’ Ομίλου, ο Γιούχτας πήρε ένα τρίποντο – χρυσάφι επί της Παναχαϊκής (0-1). Το γκολ του Άλμπερτ Μπρους στο 31ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση και ταυτόχρονα ξεκόλλησε την ομάδα της Κρήτης από την τελευταία θέση των playouts.

Μεγάλη νίκη ο Λεβαδειακός, απώλεια της ΑΕΛ με Νίκη Βόλου και στο +5 οι Βοιωτοί

Ιδανικό ήταν για τον Λεβαδειακό το ξεκίνημα των Play Off. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας του Μακεδονικού παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο. Ένα τρίποντο που έγινε ακόμα πιο σημαντικό μετά το 1-1 της ΑΕΛ με τη Νίκη στο Βόλο, με τους Βοιωτούς να ξεφεύγουν 5 βαθμούς από τους Θεσσαλούς. Ο Μακεδονικός από την άλλη έμεινε στους 16 και την τελευταία θέση των Play Off, αλλά έτσι και αλλιώς δεν είχε ελπίδες για κάτι παραπάνω.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν μόλις στο 5′ να ανοίξουν το σκορ με τον Τσάπρα, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο. Στο ξεκίνημα του δεύτερου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σιμόνι στο 46′, αλλά οι παίκτες του Λεβαδειακού αντέδρασαν και με τους Ρομό και Κουάδρα στο 58′ και 64′ πήραν τη νίκη με 3-1.
Μακεδονικός – Λεβαδειακός 1-3

Σκόρερ: 46′ Σιμόνι – 5′ Τσάπρας, 58′ Ρομό, 64′ Κουάδρα

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Γουναρίδης, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Πέδρο Λούκας (69′ Λυμπεράκης), Τσουκάνης, Μελετίδης, Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ, Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης, Σιμόνι.

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Πίρινεν, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Μπελμόντε, Μεχία, Κουάδρα (77′ Συμελίδης), Γκουστάβο (55′ Ρομό), Γιαννιώτας (77′ Κωστή), Μπαΐροβιτς (46′ Νίκας).

Στον Βόλο, όλα κρίθηκαν στο 1ο μέρος, με τη Νίκη και την ΑΕΛ να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 και να μένουν πίσω στο κυνήγι του Λεβαδειακού. Οι “βυσσινί” πήραν κεφάλι στο θεσσαλικό ντέρμπι με κεφαλιά του Φαμπρίσιο Πεντρόσο στο 17′, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ισοφάρισαν λίγο αργότερα με τον Βασίλη Γαβριηλίδη και κράτησαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (75′ Μιράντα), Στίκας, Ανδρέου, Αναστασίου, Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Λίταινας (70′ Πέττας), Παναγιωτίδης (86′ Μακατσάρια), Πολίτης, Τζιώρας (46′ Κάσσος).

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (79′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (79′ Παπαδόπουλο), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα (86′ Θωμαΐδης), Κοσσονού (65′ Νίνο), Πεντρόζο, Κ. Παπαγεωργίου, Μαυριάς.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής των playoffs του 1ου ομίλου
Μακεδονικός – Λεβαδειακός 1-3 (46′ Σιμόνι / 5′ Τσάπρας, 58′ Ρόμο, 64′ Κουάντρα)
Νίκη – ΑΕΛ 1-1 (28′ Γαβριηλίδης / 17′ Πεντρόσο)

Νίκη παραμονής για την Κοζάνη

Η Κοζάνη έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία, ύστερα από τη δύσκολη νίκη της με 1-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας. Οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί από την αρχή, έχοντας δοκάρι με τον Δημήτρη Γραμμένο, αλλά τελικά χρειάστηκε να περάσουν 87 λεπτά αγώνα για να βρουν το σωτήριο τέρμα, από εκτέλεση φάουλ του Ευριπίδη Γιάκου.

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να ξεφύγει στη βαθμολογία των playouts, αφού έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με τον ουραγό Αιολικό, ο οποίος πήρε “χρυσό βαθμό για τη συνέχεια. Ο “γηραιός” προηγήθηκε με σουτ του Κριστιάν Κούστα μόλις στο 13ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ούλριχ Ενομό πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα.