Η Εθνική Ελλάδος κατέγραψε επίδοση που είχε να σημειωθεί 45 χρόνια!

Στις 11 Οκτωβρίου του 1978 η Εθνική είχε επιβληθεί με το εντυπωσιακό 8-1 της Φινλανδίας

Η Εθνική Ελλάδος ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με το Καζακστάν και κατέγραψε μια ιστορική επίδοση για πρώτη φορά μετά από 45 χρόνια.

Η «γαλανόλευκη» στο πρώτο 45λεπτο προηγήθηκε με 4-0, μετατρέποντας σε… περίπατο την αναμέτρηση με το Καζακστάν και αυτή είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα σημειώνει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο από το μακρινό 1978!

Συγκεκριμένα, στις 11 Οκτωβρίου του 1978 η Εθνική είχε επιβληθεί με το εντυπωσιακό 8-1 της Φινλανδίας για τα προκριματικά του τότε Κυπέλλου Εθνών, με την Ελλάδα να σκοράρει πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Σκόρερ της «γαλανόλευκης» σε εκείνο το ματς ήταν ο Τάκης Νικολούδης (15′ και 25′), ο Θωμάς Μαύρος (38′ και 44′) και ο Γιώργος Δεληκάρης (25′).

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη