Το κοντέρ συνεχίζει να γράφει για την ΑΕΚ Betsson, νέα ήττα (100-89) με αεράμυνα από την Μούρθια

Λαβωμένη από τραυματισμούς και καταρρακωμένη ψυχολογικά, η ΑΕΚ Betsson υπέστη ξανά το μοιραίο στην Ισπανία

Η μισή ΑΕΚ Betsson κατέγραψε ακόμα μια ήττα στο BCL, καθώς έχασε εύκολα με 100-89 από την Μούρθια, παρουσιάζοντας κάκιστο αμυντικό πρόσωπο για ακόμα ένα παιχνίδι.

Η ΑΕΚ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, έχασε (100-89) εύκολα από την Μούρθια και συνέχισε χωρίς νίκη στον όμιλο του BCL. Η Ένωση είχε ένα εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο που βρέθηκε πίσω με 20 πόντους, έχοντας εικόνα σχολική ομάδας και παρά την αντεπίθεση της στην δεύτερη περίοδο δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από τους επτά πόντους. Το παιχνίδι δεν επιδέχεται κριτικής, με την ΑΕΚ να δείχνει την ίδια κακή εικόνα του 2024 και πλέον να συγκεντρώνεται για το κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στο Μαρούσι. Οι μόνοι που μπορούμε να πούμε ότι διακρίθηκαν είναι οι Κουζμίνσκας και  Κουζέλογλου με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Μούρθια ο Ράντεμπο ήταν ασταμάτητος με 31 πόντους.

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε με τους Νάιτ, Χόλινς, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Χατζηδάκη. Κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που δέχτηκε τρία σερί τρίποντα στην άμυνα της και τους Ισπανούς να κάνουν ό,τι θέλουν (16-4). Απογοητευτική στην άμυνα η Ένωση, δέχτηκε το τέταρτο τρίποντο από τον Σλίβα και από νωρίς ακολουθούσε στο σκορ (19-7). Συνεχόμενα λάθη της ΑΕΚ, που δίνουν την ευκαιρία στην Μούρθια να πετυχαίνει τρίποντα στον τρανζίσιον με τον Ένις (27-9). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Κουζέλογλου με την ΑΕΚ να χάνει 20 πόντους και την Μούρθια να έχει ήδη 6/9 τρίποντα (35-15).

Με έξι σερί πόντους του Κουζμίνσκας, η Ένωση μάζεψε λίγο την διαφορά νωρίς στην 2η περίοδο (35-21). Η Ένωση με αντεπίθεση και κάπως βελτιωμένη εικόνα μείωσε και άλλο με τον Κουζέλογλου (37-27). Με δύο τρίποντα από Κουζμίνσκας και Ραντλ, η ΑΕΚ μείωσε κάτω από τους 10 μετά από πολύ ώρα (41-33). Ακόμα ένα τρίποντο από τον ΜακΡέι και καλάθι από τον Ραντλ (45-38). Η Ένωση μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι 55 πόντου που είχε δεχτεί στο ημίχρονο, τα λένε όλα για την αμυντική της διάθεση (55-44).

Με καλάθι του ΜακΡέι και τέσσερις πόντους του Αγραβάνη, η Ένωση μείωσε στους επτά (57-50). Κάποιες κακές άμυνες της ΑΕΚ, έδωσαν στο δικαίωμα στους Ισπανούς να πάρουν και πάλι 11 πόντους διαφορά με τον Σαντ-Ρος (63-52). Σερί της Μούρθια που ξέφυγε και πάλι με τον Ράντεμπο (70-56). Συνεχόμενα λάθη από τον Χατζηδάκη σε άμυνα και επίθεση με την Μούρθια να ανοίγει και πάλι την διαφορά (79-63).

Η διαφορά συνέχισε να ξεφεύγει με τους παίκτες της ΑΕΚ να τα έχουν παρατήσει και τον Ράντεμπο να κάνει πάρτι στην επίθεση (88-70). Ο Κουζμίνσκας προσπαθούσε με συνεχόμενο τρίποντα να κρατήσει την διαφορά κάτω από τους 20 (92-75). Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά (96-82). Τελικό σκορ 100-89.

Μούρθια-ΑΕΚ: 100-89

Δεκάλεπτα: 35-15, 55-44, 79-63, 100-89

Μούρθια (Αλόνσο): Κιουπέιν 8, Ντιανιέ 7, Ένις 13, Φαλκ, Γιέλινεκ, Κούρουκς 4, Α. Κούρουκς 4, Ράντεμπο 31, Ράντοβιτς 4, Σαντ-Ρος 4, Σλέβα 16, Τοντόροβιτς 9.

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 7, Καράμπελας 5, Χόλινς 5, Νετζήπογλου 9, Αγραβάνης 12, Χατζηδάκης , Κουζμίνσκας 19,  Νάιτ 7, Κουζέλογλου 12, ΜακΡέι 13.

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει