Να φύγει και να μην ξανάρθει αυτή η χρονιά, ήττα (87-91) της ΑΕΚ Betsson από τον Προμηθέα Πάτρας

Πάλεψε ως το φινάλε, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες η ΑΕΚ Betsson σε μια εφιαλτική χρονιά

Η ΑΕΚ Betsson υποδέχθηκε τον Προμηθέα Πάτρας στο άδειο κλειστό των Άνω Λιοσίων και παρότι πάλεψε μέχρι τέλους, γνώρισε την ήττα με 87-91.

Η ΑΕΚ Betsson πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά έχασε (87-91) από τον Προμηθέα Πάτρας, κάνοντας και πάλι δύσκολη την μάχη για την 6η θέση. Η Ένωση είχε ένα πολύ κακό πρώτο μέρος, ειδικά επιθετικά, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει μέχρι και 14 πόντους. Με καλή άμυνα και αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τον αγώνα, πέρασε μπροστά αρκετές φορές, αλλά στην τελική ευθεία δεν μπόρεσε να πάρει σωστές αποφάσεις και να παίξει 1-2 καλές άμυνες για να κερδίσει. Η ΑΕΚ είχε πέντε παίκτες διψήφιους, με τον Κουζέλογλου και τον Κουζμίνσκας να ξεχωρίζουν, ενώ ο κορυφαίος του Προμηθέα ήταν ο Χέιλ με 21 πόντους. Πλέον η Ένωση χρειάζεται δύο νίκες στα επόμενα παιχνίδια και να την βοηθήσουν τα άλλα αποτελέσματα, για να πάρει την 6η θέση.

Ο Ηλίας Ζούρος παρέταξε τους Νάιτ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Χατζηδάκη, ενώ ο Παπαθεοδώρου, τους Κόνιαρη, Χέιλ, Ρέινολντς, Χρυσικόπουλο και Στίφενς. Κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση απέναντι στην καλή άμυνα του Προμηθέα, ενώ αμυντικά άφηνε πολλά ντράιβ στον Κόνιαρη για να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του με τον Στίφενς να έχει τέσσερις πόντους (5-10). Με καλάθια του Μόργκαν, η Ένωση πλησίασε για να πετύχει τρίποντο ο Χρυσικόπουλος (12-15). Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Νετζήπογλου, ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος (14-17).

Με άλλους δύο πόντους του Μόργκαν και κάρφωμα του Κουζμίνσκας, η Ένωση πέρασε πρώτη φορά μπροστά για να απαντήσει ο Κόφεϊ με τρίποντο και τον Μόργκαν να φτάνει τους 10 πόντους (20-20). Με σερί πόντους του Μπαζίνα, ο Προμηθέας πέρασε και πάλι μπροστά (22-27). Ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμα με τον Στίφενς να κάνει ζημιά μέσα στο καλάθι και τον Κουζέλογλου να σκοράρει με κάρφωμα (26-32). Ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ από τον Ετσενίκε και για πρώτη φορά ο Προμηθέας στους 8 πόντους (29-37). Με βολή του Νετζήπογλου η Ένωση έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ (32-40).

Με καλάθι του Κουζμίνσκας και Νάιτ, μείωσε η ΑΕΚ για να σκοράρει ο Ετσενίκε με πλάτη (36-44). Με το δεύτερο τρίποντο του Νάιτ, η Ένωση μείωσε και άλλο, αλλά αμέσως δέχτηκε τρίποντο από τον Λίνο (41-50). Καλάθι και φάουλ από τον Ετσενίκε, μαζί με τρίποντο στην επόμενη φάση από τον Ρέινολντς και ο Προμηθέας ξέφυγε με 14 πόντους (41-55). 10-0 σερί για την ΑΕΚ που κατέβασε την διαφορά με Μόργκαν και Κουζμίνσκας (51-55). Ο Χέιλ με τρίποντο σταμάτησε το σερί της Ένωσης, για να απαντήσει με σουτ ο Μόργκαν (53-58). Τρίποντο από τον ΜακΡέι και η διαφορά από τους 14 πήγες στους δύο (56-58). Με τρίποντο στην λήξη του ημιχρόνου, η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με ένα πόντο (61-60).

Με καλάθι του Κουζέλογλου η ΑΕΚ πέρασε μπροστά για να ισοφαρίσει γρήγορα ο Χέιλ (65-65). Τρίποντο από τον Κουζέλογλου και δύο βολές πάλι του Χέιλ για να ισοφαρίσει ο Προμηθέας (68-68). Δύο βολές από τον Κουζέλογλου για την ισοφάριση και πάλι (74-74). Τρίποντο του Χόλινς και η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με δύο (79-77). ΜΕ δύο βολές του Καουάν ο Προμηθέας πέρασε μπροστά (81-83). Με καλάθι του Χέιλ, πέρασε και πάλι μπροστά ο Προμηθέας με τον ΜακΡέι να αστοχεί σε τρίποντο και ο Καουάν με μία βολή έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (83-86). Δύο βολές του Χέιλ, για να πάρει αέρα τριών πόντων ο Προμηθέας, 19 δεύτερα πριν το τέλος (85-88). Ο Χέιλ ήταν αλάνθαστος στις βολές και ο Προμηθέας πήρε την νίκη (87-91).

ΑΕΚ-Προμηθέας Πάτρας: 87-91

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ , Καράμπελας 3, Νικολάου, Χόλινς 3, Νετζήπογλου 5, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης , Κουζμίνσκας 14,  Νάιτ 15, Κουζέλογλου 15, Μόργκαν 16, ΜακΡέι 15.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 13, Καουάν 7, Πλώττας, Κόνιαρης 5, Μπαζίνας 5, Πάπας 1, Λάγιος, Χρυσικόπουλος 6, Κόφεϊ 11, Στίφενς 12, Ετσενίκε 10, Χέιλ 21.

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη