Η ΑΕΚάρα στον τελικό έτοιμη να το σηκώσει - «Πάτησε» (0-3 σετ) τον Άρη στον ημιτελικό του Final-4!

Η ΑΕΚ νίκησε με 0-3 σετ τον Άρη στον ημιτελικό και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Final-4 όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο της Κυπελλούχου Ελλάδος

Πανέτοιμη για να υπερασπιστεί τον τίτλο της Κυπελλούχου Ελλάδος είναι η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που νίκησε με 0-3 σετ τον Άρη στον ημιτελικό και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Final-4 που θα διεξαχθεί την Κυριακή στο Λουτράκι.

Η ΑΕΚ περιμένει το αποτέλεσμα του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό για να μάθει τον αντίπαλο της στον τελικό.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και με την Όλγα Στράντζαλη σε εξαιρετική μέρα πήρε εύκολα τη νίκη και το «εισιτήριο» για τον τελικό όπου θα επιδιώξει να γράψει ιστορία κατακτώντας για δεύτερη σερί χρονιά το τρόπαιο του Κυπέλλου. Η ΑΕΚ είχε και σήμερα την στήριξη του κόσμου της που βρέθηκε στο Λουτράκι και στο τέλος πανηγύρισε μαζί με την ομάδα την σπουδαία πρόκριση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 12-11 (1-3, 5-6, 907) όπου για τελευταία φορά ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ πήρε την αλλαγή τα σερβίς της Μπλάνκο δημιούργησαν πολλά προβλήματα και το σκορ έγινε 12-15.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε γρήγορα στον πόντο (15-16), ωστόσο το 17-18 έγινε 17-20 με μπλοκ της Τσάριτς και 19-23 με νέα κακή υποδοχή. Η Ένωση έφτασε σε σετ μπολ (21-24) με τη Μπάκα να μειώνει στον πόντο, όμως το πλασέ της Τσάριτς τελείωσε το σετ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και στο β’ σετ ξεφεύγοντας με 1-4 (άουτ Ολιβέιρα), 3-7 (κακή υποδοχή), αλλά η εντυπωσιακή Μπάκα επανέφερε τον Άρη στο ματς (5-7 με δικό της μπλοκ, 7-8 άσσος) και στο 10-11 με επιμέρους σκορ 5-1 οι Θεσσαλονικιές ξέφυγαν με 15-12.  Η ΑΕΚ απάντησε με μπλοκ της Τσάριτς (15-14), για να φτάσουμε στο 18-16 που έγινε 20-16 με άσσο (μέσω Τσάλεντζ) και επίθεση της Μπάκα. Το -4 για τον Άρη έμεινε μέχρι το 22-18, όμως το χαμένο σερβίς της Ξανθοπούλου έστειλε την Κωνσταντινίδου στην τελική γραμμή (22-19) για να πάρει αμέσως άσσο (22-20) και αμέσως μετά να πάρει την σκυτάλη η Στράντζαλη η οποία τελείωσε όλες τις κόντρες για να διαμορφωθεί το 22-24. Η Γιούρντζα έσβησε το πρώτο σετ μπολ, αλλά στην επόμενη φάση ενώ βγήκε η άμυνα η Νεσίμοβιτς έκανε φιλέ για να κλείσει κι αυτό το σετ στο 23-25.

Η ΑΕΚ πλέον είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι στο ματς με τον Άρη να προσπαθεί για μια μεγάλη επιστροφή και να παραμένει ανταγωνιστικός μέχρι το 8-10. Εκεί η Ένωση έτρεξε σερί 5-0 για το 8-15 και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα. Ο Άρης μείωσε προσωρινά σε 13-18 για να ανοίξει και πάλι η διαφορά στο 13-21 και να τελειώσει το σετ στο 15-25.