Ανεπίδεκτη μαθήσεως η ΑΕΚ Betsson, έχασε (108-112) στην 3η παράταση από τη Χάποελ Χολόν και κάθε ελπίδα πρόκρισης στο BCL

Νέα «αυτοχειρία» από την ΑΕΚ Betsson, έκανε θλιβερά λάθη και ηττήθηκε ξανά από την αδύναμη Χολόν τελειώνοντας από την Ευρώπη

Ανεπίδεκτη μαθήσεως η ΑΕΚ Betsson, η οποία έκανε θλιβερά λάθη χάνοντας στην 3η παράταση με 108-112 από τη Χάποελ Χολόν των χιλίων προβλημάτων με συνέπεια να απωλέσει κάθε ελπίδα πρόκρισης στα play offs του BCL.

Σε ένα ματς «ροντέο», η ΑΕΚ κατάφερε να χάσει από (108-112) την Χαποέλ Χολόν στην 3η παράταση και να παραμείνει η μόνη ομάδα του ομίλου χωρίς νίκη. Η Ένωση, ήταν ιδανική αυτόχειρας, αφού είχε το παιχνίδι στα χέρια της πολλές φορές, ειδικά στην δεύτερη παράταση που προηγήθηκε με οκτώ πόντους και όμως δεν κέρδισε. Με απίστευτα λάθη, επιπολαιότητες, οι παίκτες της ΑΕΚ έδωσαν το παιχνίδι και δεν είχαν καθαρό μυαλό για να κλειδώσουν την νίκη. Έτσι πήγε στράφι και το συγκινητικό παιχνίδι του Κουζμίνσκας που πέτυχε 40 πόντους και μαζί με τον ΜακΡέι, κράτησαν την ΑΕΚ επιθετικά. Η Ένωση πλέον δεν έχει ούτε μαθηματικές ελπίδες και τελειώνει έτσι την πορεία της στους «16» της διοργάνωσης, δείχνοντας ένα τραγικό πρόσωπο.

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε με τους Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Μόργκαν. Στο αρχικό 0-6 της Χαποέλ, η ΑΕΚ απάντησε με ένα 14-0 με τους Αγραβάνη και Ραντλ να ευστοχούν για τρεις πόντους (14-6). Με τρίποντο του Κρόφορντ, η Χολόν μείωσε την διαφορά για να ευστοχήσει σε δύο βολές ο Νάιτ (18-15).

Με τρίποντο του Χόλινς ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με την ΑΕΚ να έχει και πάλι διαφορά 7 πόντων (23-16). Σερί από την Χολόν, που με τρίποντο του Μακόλ, πλησίασε στον πόντο (23-22). Η είσοδος του Καράμπελα έδωσε ώθηση στην Ένωση που πήρε και πάλι διαφορά (30-24). Η ΑΕΚ άρχισε να έχει προβλήματα με την σύνθετη άμυνα της Χολόν και η διστακτικότητα στην εκτέλεση, έκανε στατική την επίθεση της, με τον ΜακΡέι να δίνει λύσεις (34-30). Με βολές του Μπερνς, πριν την λήξη του ημιχρόνου, η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με απόσταση ενός καλαθιού (38-36).

Κακό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος από την Ένωση, που δέχτηκε πολύ γρήγορα και εύκολα 10 πόντους σε τρία λεπτά, με την άμυνα να είναι χαλαρή και βρέθηκε πίσω στο σκορ (40-46). Τρίποντο του Ραντλ και καλάθι από τον ΜακΡέι, για να επιστρέψει η Ένωση (45-48). Τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Ραντλ και η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά με τον Αμερικανό να είναι ασταμάτητος (51-50). Με καλάθι του ΜακΡέι και του Κουζμίνσκας, η Ένωση ισοφάρισε, αλλά ο Μπερνς ξαναέδωσε το προβάδισμα στην Χαποέλ (55-57). Η Ένωση εμφάνιζε κακή εικόνα στην άμυνα της, δεχόταν εύκολα πόντους και βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ (57-61).

Ο Κουζμίνσκας πήρε την ΑΕΚ στις πλάτες του και σήμανε την αντεπίθεση με 7 σερί πόντους (64-63). Ο Μπερνς περνούσε εύκολα στην ρακέτα και με ντράιβ τελείωνε τις φάσεις, φέρνοντας μπροστά την Χολόν (66-69). Η Ένωση έβρισκε λύσεις επιθετικά μόνο με τον Κουζμίνσκας που έπαιρνε πρωτοβουλίες, όμως δεν μπορούσε να βρει λύσεις στον Μπερνς (71-73). Ξανά τρίποντο από τον Λιθουανό και η Ένωση πέρασε μπροστά μετά από πολύ ώρα (74-73). Με καλάθι του ΜακΡέι, η Ένωση πήρε αέρα τεσσάρων πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος (77-73). Κακές επιθέσεις από την ΑΕΚ και με 4 σερί πόντους η Χολόν ισοφάρισε 8 δεύτερα πριν το τέλος (77-77). Τραγική επαναφορά από την Ένωση, ο Μακόλ έκλεψε την μπάλα κέρδισε δύο βολές, αλλά αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (77-77).

Με τον ΜακΡέι να αναλαμβάνει να οδηγήσει την ΑΕΚ στην παράταση, πέτυχε τρίποντο και καλάθι με μια βολή και έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (83-79). Με καλάθι του Μίσγκαβ, η Χολόν ισοφάρισε στο σκορ, ο ΜακΡέι αστόχησε και με τρίποντο πάλι του Μίσγκαβ, πέρασε μπροστά (85-88). Με δύο βολές ο Κρόφορντ διατήρησε την διαφορά στους τρεις πόντους (87-90) 20 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Κρόφορντ έχασε την μπάλα και ο Ραντλ στην επόμενη φάση κέρδισε δύο βολές, ευστοχώντας μόνο στην μία, ισοφαρίζοντας το σκορ, 2.4 δεύτερα πριν το τέλος (90-90). Άστοχος ο Χέρβει και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.

Τρομερά πράγματα από τον Κουζμίνσκας στην δεύτερη παράταση, έκανε μόνος του ένα 7-0 για την ΑΕΚ (97-90). Η Ένωση έκανε απίστευτα λάθη και δέχτηκε δύο τρίποντα από τον Κρόφορντ για να μειώσει στους δύο και δύο βολές του Μίσγκαβ να ισοφαρίσει πάλι (100-100). Απίθανο χαμένο λέι απ από τον Κρόφορντ και το ματς πήγε σε 3η παράταση.

Ο Κουζμίνσκας σκόραρε με δύο βολές αλλά ο Μακόλ για άλλη μια φορά τρύπησε με ντράιβ την άμυνα της Ένωσης (104-104). Με τον 40ο του πόντο ο Κουζμίνσκας ισοφάρισε και πάλι (106-106). Με τέσσερις σερί πόντου η Χολόν πήρε σημαντικό προβάδισμα (106-110). Λάθος του Καράμπελα στην τελευταία επίθεση και τελικά η Χολόν πήρε την νίκη στην 3η παράταση (108-112).

ΑΕΚ-Χαποέλ Χολόν: 108-112

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77, 90-90, 100-100, 108-112

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 2, Ραντλ 13, Καράμπελας 4,  Χόλινς 5, Νετζήπογλου 3, Αγραβάνης 6, Χατζηδάκης , Κουζμίνσκας 36,  Νάιτ 4, Κουζέλογλου 4, Μόργκαν ,  ΜακΡέι 27.

Χαποέλ Χολόν (Σέρφ): Μπερνς 16, Κοέν, Μακόλ 13, Βαινβάιν 10, Αμίρ 10, Χέρβει 11, Χανόκι 17, Κρόφορντ 19, Άλτσούλερ, Μίσγκαφ 16.