Την πάτησε στο 90+5’ ο Άγιαξ, αγκάλιασε το εισιτήριο για το Champions League η Φέγενορντ

Ο Άγιαξ ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τη Ναϊμέγκεν, ενώ η Φέγενορντ λύγισε με 1-0 τη Βάαλβαϊκ και εδραιώθηκε στην πρώτη δυάδα

Από γκέλα σε γκέλα ο Άγιαξ, που μπορεί προ ημερών να είχε γλιτώσει την ήττα από την Μπόντο/Γκλιμτ ισοφαρίζοντας σε 2-2 στις καθυστερήσεις, ωστόσο είδε τη Ναϊμέγκεν να τον πληγώνει αναλόγως, παίρνοντας την ισοπαλία με το ίδιο σκορ στο Άμστερνταμ με γκολ στο 90+5’!

Ο «Αίαντας» προηγήθηκε δις με Μπρόμπεϊ (7’) και Φορμπς (79’), με τη NEC να αποφεύγει την ήττα με αυτογκόλ του Χάτο (61’) και γκολ του Ρόμπερ (90+5’).

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη γκέλα για την ομάδα του Τζον Φαν’τ Σιπ, που είδε τον Άγιαξ να αποτυγχάνει να εκμεταλλευτεί την εντός έδρας ήττα, 1-0 (29’ Τοόρνστρα), της Τβέντε από την Ουτρέχτη και να μειώσει τη διαφορά από την τριάδα.

Η δε Φέγενορντ αντιθέτως, λύγισε με 1-0 (84’ Βάιφερ) τη Βάαλβαϊκ των δέκα παικτών (35’ Φάεσεν) εντός έδρας και ξέφυγε στο +8 από την 3η θέση, αγκαλιάζοντας την έξοδο στο Champions League.

Νωρίτερα, Φίτεσε και Φόλενταμ έμειναν στο 1-1, σε ένα ντέρμπι ουραγών που κρίθηκε στα πρώτα λεπτά (6’ Πίντο – 3’ Ουλντ-Σικ), με τις δύο ομάδες να παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας της Eredivisie…