Πάτησε ...γκάζι στο β' ημίχρονο η ΑΕΚ - Νίκησε (29-22) τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Κασιμάτης»

Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ επικράτησε με 29-22 του ΠΑΟΚ για την 15η αγωνιστική της Handball Premier

Ένα πολύ καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ προκειμένου να πάρει τη νίκη με 29-22 επί του ΠΑΟΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Η «Ένωση» επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό την προηγούμενη εβδομάδα και παραμένει σταθερά στην 2η θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την κορυφή. Η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι της καθώς μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, μπήκε δυναμικά στην επανάληψη και με εντυπωσιακό σερί 7-0 μετέτρεψε το 19-19 (44’) σε 26-19 (55’), κλειδώνοντας τη νίκη που ήρθε με 29-22. Escape Car Rentals MVP του αγώνα ο Βαγγέλης Αραμπατζής ο οποίος σημείωσε 6 γκολ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι και η επιστροφή του Πάτρικ Λέμος ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά μέσα στο 2024 μετά την επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε στο γόνατο. Ο Βραζιλιάνος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση και επέστρεψε στην πιο κατάλληλη στιγμή για να βοηθήσει την ΑΕΚ στην επίτευξη των στόχων της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ότι αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε αρκετά θέματα στην αμυντική της λειτουργία και σε συνδυασμό με τις χαμένες επιθέσεις έδωσαν την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 5-7 και 7-9. Η «Ένωση» προσπάθησε να ηρεμήσει το παιχνίδι της και να ακολουθήσει το αγωνιστικό της πλάνο, μειώνοντας σε 9-10. Ακολούθησε ένα πολύ κακό επιθετικό πεντάλεπτο για την ΑΕΚ με αποτέλεσμα οι «φιλοξενούμενοι» να προηγηθούν με 10-13. Παρόλα αυτά η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν αντέδρασε και μείωσε στο γκολ με το 13-14 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τελείως διαφορετική η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε περισσότερο τρεξίματα στο παιχνίδι, βελτίωσε την άμυνα με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει αρχικά σε 15-15 και 17-17. Από εκείνο το σημείο οι «κιτρινόμαυροι» ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκαν με 20-19 και ανέβασαν την διαφορά σε 24-19 για να πάρουν εν τέλει τη νίκη με 29-22.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 29-22
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-9, 9-10, 10-13, 13-14 (ημχ), 15-15, 17-17, 20-19, 24-19, 26-19, 29-22
ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 6, Τίκ 4, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 1, Λέμος 3, Κεδέρης.
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 4, Κουκμίσης Κ. 1, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης, Κουκμίσης Ν. 1, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 4, Ταμπαγκέ 3.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 1/1-3/3

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει