Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ - Νίκησε (30-24) τον Διομήδη και πάει για το ντέρμπι κορυφής με Ολυμπιακό!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Διομήδης Άργους

Η ΑΕΚ επικράτησε με 30-24 του Διομήδη Άργους συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία της στο πρωτάθλημα

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε και του Διομήδη με 30-24 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Μετα τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ΑΕΚ ανέβασε …ταχύτητα και κατάφερε να «χτίσει» διαφορά στο σκορ την οποία και διατήρησε με άνεση σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ο προπονητής, Φρέντερικ Μπουζόν έκανε αρκετές αλλαγές δίνοντας «ανάσες» στους παίκτες του μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο αλλά και εν όψει του ντέρμπι κορυφής για το πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Στίπε Μαντάλινιτς ενώ πολύ καλά τα πήγε για ένα ακόμη παιχνίδι ο Μίλερ που σημείωσε εφτά τέρματα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δύσκολο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο με τον Διομήδη να πιέζει και να προσπαθεί να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Οι δύο ομάδες μέχρι το 20ο λεπτό πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (8-8). Η «Ένωση» βρήκε λύσεις στην άμυνα αναγκάζοντας την φιλοξενούμενη ομάδα να πετύχει μόλις ένα γκολ σε 12 λεπτά, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 14-9.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και συνέχισε στον ίδιο ρύθμο που τελείωσε το πρώτο μέρος. Ο Διομήδης προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ και να μειώσει το σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο «δικέφαλος» με καθαρό μυαλό μέχρι το τέλος πήρε τη νίκη με 30-24.

AEK- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 30-24
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 7-7, 10-8, 12-8, 14-9 (ημχ.), 17-11, 19-12, 22-16, 25-18, 26-21, 30-24
ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ 1, Κρητικός 2, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 3, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Μίλερ 7, Λέμος, Κεδέρης 2.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 1, Τσάκαλος, Τσέλιος 2, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 6, Ασβεστάς 1, Μπάγιος 1, Κωστακίδης 3, Μάνθος 1, Μπεκιάρης, Ορφανός, Νικολίνταης, Σαλέμ 6, Στεφανίτσης 3. Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Κόκκινες: 46:19 Τσάκαλος, 59:56 Λιάπης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 7/8-2/

Τάσος Καπετανάκος: «Το χάος της Τούμπας έχει υπεύθυνους – Στη χώρα που ανέχεται τον Λουτσέσκου είναι ντροπή να μιλάμε έτσι για τον Αλμέιδα» (VIDEO)