Στους «8» του Copa Africa η Ανγκόλα του Ζίνι - Έπαιξε 20 λεπτά ο άσος της ΑΕΚ

Εμφατικά στα προημιτελικά του Copa Africa η Ανγκόλα, νίκησε με 3-0 τη Ναμπίμπια με τον Ζίνι να παίζει 20 λεπτά

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής η Ανγκόλα του Ζίνι.

Η Ανγκόλα του Ζίνι επικράτησε με 3-0 της Ναμίμπια και συνεχίζει στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Με τον νεαρό μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ, Σαλβαδόρ Ζίνι να αγωνίζεται ως αλλαγή για περίπου 20 λεπτά, η Ανγκόλα διέλυσε με τριάρα (3-0) τη Ναμίμπια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Copa Africa. Εκεί, περιμένει, πλέον, να μάθει αντίπαλο, ο οποίος θα προκύψει από το μεγάλο αποψινό (27/01, 22:00) ντέρμπι ανάμεσα σε Νιγηρία και Καμερούν.

Ο γκολκίπερ Νεμπλού άφησε την Άνγκολα με δέκα παίκτες στο 17΄ αλλά ο Νταλά με δύο τέρματα στο 38′ και το 42′ τής έδωσε το σημαντικό προβάδισμα, ενώ για τη Ναμίμπια είχε αποβληθεί ο Χοκόνγκο με δεύτερη κίτρινη στο 40′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 66′ ο Μαμπουλουλού.

Τάσος Καπετανάκος: «Η ΑΕΚ έχασε δικό της Πρωτάθλημα, με δικά της λάθη - Αυτό είναι ευθύνη για το καλοκαίρι» (VIDEO)