Σοβαρεύτηκε και πήρε το τρίποντο η ΑΕΚ - Επικράτησε με 3-1 σετ του Ηλυσιακού!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Ηλυσιακός

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Ηλυσιακού στο Ολυμπιακό Χωριό

Επιστροφή στις νίκες για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 3-1 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ παρά το γεγονός πως αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από τους φιλοξενούμενους, βρήκε τις λύσεις, βελτίωσε το παιχνίδι της και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει το τρίποντο. Η ΑΕΚ έφτασε στους 32 βαθμούς και παραμένει στην 4η θέση της βαθμολογίας, έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή. Η «Ένωση» είχε αρκετά θέματα στο παιχνίδι της στο πρώτο σετ, ωστόσο με τις σωστές κινήσεις του προπονητή της άλλαξε την εικόνα της, πίεσε περισσότερο από το  σερβίς, ήταν πιο αποτελεσματική στο μπλοκ και έφτασε σε μια άνετη όπως εξελίχτηκε νίκη. Βaluco Ltd MVP του αγώνα ψηφίστηκε η Εβίτα Ξηντάρα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ότι αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο σετ η ΑΕΚ είχε αρκετά θέματα στην υποδοχή της τα οποία και εκμεταλλεύτηκε ο Ηλυσιακός παίρνοντας από νωρίς προβάδισα στο σκορ. Παρά το γεγονός πως προσπάθησε να μπει στο σετ και να μειώσει εν τέλει γνώρισε την ήττα με 18-25. Το σετ αυτό αφύπνισε τις αθλήτριες της ΑΕΚ που μπήκαν πιο συγκεντρωμένες στο δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να την κοντράρουν μέχρι τα μισά ωστόσο η «Ένωση» με πολύ αποτελεσματικό μπλοκ και πίεση από το σερβίς κατάφερε να πάρει τη νίκη με 25-20. Τα δύο επόμενα σετ εξελίχτηκαν σε τυπική διαδικασία για την ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν ανώτερες σε υποδοχή και επίθεση και πήραν τη νίκη με 25-12 στο τρίτο σετ κάνοντας το 2-1 και με το 25-14 «κλείδωσαν» το 3-1 και τους τρεις βαθμούς.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 25-12, 25-14

ΑΕΚ: Γιώτα 10 (1 άσος, 100% υπ-100% άριστες, 3 μπλοκ, 6/9 επ), Γρυλλάκη, Κοσμά, Τσιτσιπλάμη, Στάικου, Στράντζαλη 15 (2 άσσους, 39 υπ-9% άριστες, 12/33, 1 μπλοκ), Καλαντάντζε 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Ξηντάρα (λ- 71% υπ-36% άριστες), Τσάριτς 20 (2 άσσους, 100% υπ- 100% άριστες, 16/44 επ), Κωνσταντινίδου 6 (2 άσσους, 1/3 επ), Καραγιάννη, Μπλάνκο 1 (1/2 επ), Σολέ 9 (31% υπ- 8% άριστες, 8/26 επ)

ΗΛΥΣΙΑΚΌς: Καλλή 2 (2/5 επ.), Γκόγκιτς, Μπακοδήμου 25 (21/47 επ., 50% υπ. – 15% άριστες), Μάασε 10 (10/31 επ.), Τοτσίδου 3(3/15 επ., 60% υπ. – 53% άριστες), Καντίκου 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 68% υπ. – 29% άριστες), Μπρουκς, Ολινγκά 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ).

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη