H AEK... λατρεύει τα θρίλερ: Τα εννέα ματς που κρίθηκαν στο φινάλε! (VIDEO)

Από την αρχή της φετινής σεζόν ήταν η ένατη αναμέτρηση της ΑΕΚ που κρίνεται στο τέλος

Στην ΑΕΚ αρέσουν τα θρίλερ. Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Η «Ενωση» πάλεψε και παλεύει όλα τα παιχνίδια μέχρι το φινάλε.

Ο Λιβαϊ με το εύστοχο πέναλτι την κράτησε ζωντανή ισοφαρίζοντας τον Παναθηναϊκό σε 2-2 στις καθυστερήσεις. Δεν ήταν η πρώτη φορά. Από την αρχή της φετινής σεζόν ήταν η ένατη αναμέτρηση της ΑΕΚ που κρίνεται στο τέλος.

Όλα άρχισαν στο Ζάγκρεμπ τον περασμένο Αύγουστο όταν ο Γαλανόπουλος έδωσε τη νίκη στο 90’ στην ΑΕΚ (1-2) κόντρα στην Ντιναμό.

Δέκα μέρες μετά στη ρεβάνς Αραούχο και Βίντα σκόραραν μετά το 90’ για να κάνουν το 2-2 και να δώσουν την πρόκριση κόντρα στους Κροάτες.

Στα πλεϊ οφ ο Αραούχο ισοφάρισε στο τέλος, αλλά η Αντβέρπ στις καθυστερήσεις πήραν τη νίκη και το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με 2-1 χάρη σε γκολ του Μπάλκιβίσα.

Στο Βόλο, η ΑΕΚ με πέναλτι του Αμραμπατ στο 94’ νίκησε 3-2 την τοπική ομάδα.

Με το ίδιο σκορ και τον Πόνσε να σκοράρει στο 85’ πέρασε με «διπλό» από το Μπραϊτον.

Όταν στα τέλη του περασμένου Σεπτέμβρη ήρθε ο Ατρόμητος στη Νέα Φιλαδέλφεια, ισοφάρισε με πέναλτι του Ανγκιέλσκι στο 89’, αλλά ο Γκατσίνοβιτς επίσης με πέναλτι στο 92’ έδωσε το «τρίποντο» στην ΑΕΚ με 2-1.

Η Κηφισιά τιμώρησε με τον Βαφέα στο 85’ (1-1) την ΑΕΚ στην Καισαριανή και στο 91’ ο Θυμιάνης έκανε το 2-2 για τον Πανσερραϊκό.

Η ΑΕΚ σε εκείνα τα ματς πληγώθηκε στο φινάλε, αλλά τώρα πήρε κάτι από τα… δανεικά πίσω χάρη στον Λιβαϊ με πέναλτι στο 96’ πάλι με 2-2 κόντρα στον ΠΑΟ.

• Ντιναμό Ζ. – ΑΕΚ 1-2 (1-2 Γαλανόπουλος 90’)
  • ΑΕΚ – Ντιναμό Ζ. 2-2 (1-2 Αραούχο 90’, 2-2 Αραούχο 92’)
  • ΑΕΚ – Αντβέρπ 1-2 (1-1 Αραούχο 90’ – 1-2 Μπαλκιβίσα 92’)
  • Βόλος- ΑΕΚ 2-3 (2-3’ Αμραμπατ 92’)
  • Μπραϊτον – ΑΕΚ 2-3 (2-3 Πόνσε 84’)
  • ΑΕΚ – Ατρόμητος 2-1 (1-1 Ανγκιέλσκι 89’ – 2-1 Γκατσίνοβιτς 92’)
  • Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1 (1-1 Βαφέας 85’)
  • Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 2-2 (2-2 Θυμιάνης 90’)
  • ΑΕΚ – ΠΑΟ 2-2 (2-2 Γκαρσία 96’)

Σταμάτης Βούλγαρης: Ασχολούμαστε με το ντέρμπι στο Καραϊσκάκη και όχι με τον… τελικό