Δεν τα κατάφεραν Τσιτσιπάς και Σάκκαρη στο διπλό - Όλα για όλα αύριο με Καναδά (VIDEO)

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκαν στο μεικτό διπλό και η Ελλάδα έχασε την αναμέτρηση με Χιλή στο United Cup

Οι Μπάριος/Σεγκέλ επικράτησαν του ελληνικού διδύμου με 6-7(5), 6-3, 10-6 σε 1 ώρα και 41 λεπτά και «έγραψαν» το 2-1 για την ομάδα τους, που έχει τώρα κάποιες ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Παρά την ήττα, ελπίδες έχει και η Ελλάδα, αλλά πρέπει να πάρει αύριο (3/1, 08.30) τη σειρά με τον Καναδά.

Ο Στέφανος προτίμησε να μην αγωνιστεί στο μονό και να πάει κατευθείαν στο διπλό που ήταν και το πρώτο του ματς για τη φετινή σεζόν, οπότε ήταν φυσιολογικό να εμφανιστεί λίγο «σκουριασμένος». Λάθη, όμως, έκανε και η Μαρία, ειδικά στο φινάλε του ματς…

Το πιο ανησυχητικό, πάντως, είναι πως ο Στεφ φάνηκε να έχει ενοχλήσεις στη μέση (ειδικά προς το τέλος του αγώνα) και μάλλον δεν έχει ξεπεράσει ακόμα πλήρως τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε στο τέλος της περασμένης σεζόν…

Στέφανος και Μαρία επέστρεψαν από το 4-2 στο πρώτο σετ και μετά από δύο χαμένα σετ πόιντ στο 4-5, χρειάστηκε να κάνουν νέα ανατροπή για να «αρπάξουν» το σετ. Έχαναν με 5-1 στο τάι μπρέικ, όμως έκαναν σπουδαία αντεπίθεση και κατάφεραν να βάλουν βάσεις νίκης με έξι σερί πόντους.

Οι Χιλιανοί αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και έσπασαν το σερβίς των αντιπάλων τους στο όγδοο γκέιμ (5-3), κάτι που τους έδωσε την ευκαιρία να σερβίρουν στη συνέχεια για το 1-1. Τα πάντα, λοιπόν, ξεκαθάρισαν στο σούπερ τάι μπρέικ, όπου Μπάριος/Σεγκέλ ήταν εξαιρετικοί, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Ελλήνων και έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

Η Ελλάδα, όπως είπαμε, θα παίξει τώρα με τον Καναδά και το μόνο βέβαιο είναι ότι η Σάκκαρη θα αναμετρηθεί με τη Λέιλα Φερνάντες. Το πρόγραμμα θα ανοίξει με το μονό ανδρών στις 08.30, αλλά μόνο σίγουρο δεν ειναι ότι θα μονομαχήσουν Τσιτσιπάς-Αλιασίμ, καθώς και οι δύο έχουν προβλήματα τραυματισμών.

Θα ακολουθήσουν οι γυναίκες και η σειρά θα κλείσει με το μεικτό διπλό. Για την ώρα, Καναδάς και Χιλή έχουν από μία νίκη στο Group B του Σίδνεϊ.

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)