Κέρδισε δύσκολα τον ΟΦΗ η ΑΕΚ (78-74), κέρδος η ήττα της Καβάλας

karampoulas11Μεγάλη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ πήρε σήμερα η ΑΕΚ. Η Βασίλισσα δυσκολεύτηκε απέναντι στην μαχητική ομάδα της Κρήτης, αλλά κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς επικράτησε με 78-74. Χάρη σε αυτή τη νίκη η “Ένωση” παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα όπου ισοβαθμεί με το Ψυχικό, αλλά μεγάλο κέρδος για το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου είναι η ήττα της Καβάλας από τον Ηρακλή με 69-66, που μένει στην 3η θέση με 24 βαθμούς. ΑΕΚ και Καβάλα θα “λύσουν τους λογαριασμούς τους” σε δύο εβδομάδες, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων

Δυνατά μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ΑΕΚ και ΟΦΗ ήταν κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ σταδιακά προσπάθησε να μεγαλώσει την διαφορά, αλλά οι παίκτες του ΟΦΗ πέτυχαν κάποια καλάθια και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Μιχάλη Πολυτάρχου να κάνει το 23-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά, με την διαφορά των δύο ομάδων να είναι στους δύο πόντους. Καράμπουλας, Τσιάκος, Πολυτάρχου και Γκιζόγιαννης πέτυχαν πολύτιμα καλάθια και έδωσαν “αέρα” πέντε πόντων στην ομάδα τους με τη λήξη του ημιχρόνου (42-37).

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε παιχνίδι για γερά νεύρα. Οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν την διαφορά ξανά στους δύο πόντους. Ένα αντιαθλητικό που δόθηκε στον Γκιζόγιαννη από τους διαιτητές, έβαλε τον ΟΦΗ μπροστά (57-59). Στην τελευταία περίοδο η “Ένωση” ήταν στο -4 (59-63), όμως οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου κατάφεραν να κάνουν το 63-63 και να πάρουν μια μεγάλη νίκη με 78-74 κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο.

Επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΚ είναι το Παγκράτι, με τον αγώνα να πραγματοποιείται στο κλειστό του Μετς το ερχόμενο Σάββατο στις 17:00.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-37, 57-59, 78-74

Διαιτητές: Βαρδάλος, Παντελίδης, Κοντίλης

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος, Φαλέκας 6 (1), Καράμπουλας 15 (2), Πολυτάρχου 11, Τσιότρας 2, Νίκολιτς 10 (2), Γκιζόγιαννης 16 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 11, Δέσπος 7.

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 7 (1), Μάρτζος 8 (2), Ραζής 9 (1), Τραιανός 5 (1), Δεληγιώργης 9 (1), Τζόρτζεβιτς 25, Πλιούκας 11 (1), Καραγκιολίδης, Κυρίτσης