Τεράστια νίκη ψυχής - Η ΑΕΚ επικράτησε (3-1 σετ) τον ΑΟ Θήρας και επέστρεψε δυναμικά στις νίκες!

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας και επέστρεψε στις επιτυχίες

Μια τεράστια νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 3-1 σετ του πρωτοπόρου μέχρι σήμερα ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε χωρίς την Πάσκοβα που έθεσε εαυτόν εκτός ομάδας αλλά και τις δύο λίμπερο, Κοσμά και Ξηντάρα κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο που την διατήρησε σε τροχιά κορυφής. Έτσι, ως λίμπερο αγωνίστηκε η 17χρονη Γεωργιάννα Γρυλλάκη προσφέροντας πολλές λύσεις, ενώ η Καλντερόν αν και ένιωθε ενοχλήσεις συνεχώς, αγωνίστηκε κανονικά. Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 22 βαθμούς, μετρώντας 8 νίκες και 2 ήττες, ευρισκόμενη στο -2 από την κορυφή, ενώ απομένει ένα παιχνίδι για την ολοκλήρωση του Α’ Γύρου, αυτό κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και κατάφερε κατά διαστήματα εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της στο μπλοκ να «χτίσει» διαφορά. Η «Ένωση» προηγήθηκε με 7-5 και 11-9 ενώ «έτρεξε» ένα σερί για να κάνει το 18-11. Κάπου εκεί «κόλλησε» δίνοντας την ευκαιρία στον ΑΟ Θήρας να ισοφαρίσει σε 20-20. Στο τέλος «μίλησαν» Κωνσταντινίδου και Στράντζαλη και με εξαιρετικό μπλοκ η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 25-22 και έκανε το 1-0 σετ στα σετ.

Αντίστροφη η εικόνα στο δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να προηγείται με 6-5 αλλά ο ΑΟ Θήρας με ένα σερί που «έτρεξε» προηγήθηκε με 6-12 και 11-17. Ο Γιουνούς Οτσάλ κάλεσε τάιμ άουτ και στην επιστροφή η «Ένωση» βελτίωσε την υποδοχή της και ισοφάρισε σε 17-17. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως με τα κενά στην άμυνα να φέρνουν το 19-25 και το 1-1 στα σετ. Η ΑΕΚ αντέδρασε στο τρίτο σετ , βελτίωσε το μπλοκ και την υποδοχή της και παρά το γεγονός πως ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε σε 9-9 και 15-15 κατάφερε να «τρέξει» ένα σερί και να πάρει τη νίκη με 25-19 και 2-1 αντίστοιχα. Έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ τα έδωσαν όλα στο τέταρτο σετ και πήραν δίκαια τη νίκη με 25-18 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 25-19, 25-18

ΑΕΚ: Γιώτα 12, Γρυλλάκη (λ), Τσιτσιπλάμη, Στράντζαλη 12, Καλαντάτζε 3, Ξηντάρα,  Κωνσταντινίδου 2, Καλντερόν 6, Καραγιάννη (λ), Μπλάνκο 11, Ξανθοπούλου, Νικόλοβα 19

ΑΟ Θήρας: Αδαμοπούλου, Γεωργιάδου (λ), Πόπιτς 10, Φερνάντες10, Μερκάδο 11, Αγγελοπούλου, Βαχλάβα, Καραμπάση, Τσοχατζή, Χριστοδούλου 4, Χαμαλίδου, Φίγιοκ 23, Κιουτσούκη 7, Πελέκη,

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει