Οδυνηρή ήττα για την ΑΕΚ στη Βούλα με 3-1 σετ από την Θέτιδα!

Εικόνες από το ΑΣΠ Θέτις - ΑΕΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την Θέτιδα στη Βούλα και «έπεσε» από την κορυφή

Την ήττα με 3-1 σετ από την Θέτιδα στη Βούλα γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική της Volleyleague.

Η «Ένωση» με εξαίρεση το δεύτερο σετ δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην υποδοχή της ενώ δεν ήταν καθόλου αποτελεσματική στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσει την δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα που την έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας.  Πλέον, οι «κιτρινόμαυρες» στρέφουν την προσοχή τους στον επόμενο αγώνα, που είναι στο Ολυμπιακό Χωριό, απέναντι στη δυνατή ομάδα της Θήρας που βρίσκεται στην κορυφή και η νίκη αποτελεί μονόδρομος  για να μην χάσει κι άλλο έδαφος στην βαθμολογία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Θέτιδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα (4-2), αλλά η ΑΕΚ αρχικά ισοφάρισε (7-7) και στη συνέχεια με μπλοκ της Καλαντάτζε και δυνατό χτύπημα της Γιώτα, πέρασε μπροστά (8-11). Η Θέτιδα με τρεις σερί πόντους της Χέιντεν έκανε το 12-12, ενώ οι γηπεδούχες πήραν και το προβάδισμα (21-15). Η Στράντζαλη με δύο σερί πόντους μείωσε σε 23-18, αλλά η Θέτιδα με άλλους δύο «τελείωσε» το σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Θέτιδα πήρε νωρίς τα ηνία (2-0), αλλά με Καλαντάτζε (δύο σερί πόντους), Γιώτα και Στράντζαλη, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (3-4). Με μπλοκ των Γιώτα-Κωνσταντινίδου η ΑΕΚ πήγε στο +4 (3-7). Η ΑΕΚ κρατούσε τη διαφορά (9-13), ωστόσο η Θέτιδα μείωσε στο 11-13. Η Στράντζαλη δις και το… μπλοκ της Γιώτα πήγανε την ΑΕΚ στο +5 (11-16). Η Θέτιδα με ένα σερί ισοφάρισε (17-17) την «Ένωση». Η Στράντζαλη «ξεκόλλησε», μετά από ώρα, τον «Δικέφαλο» (17-18), ενώ με δύο άσους διεύρυνε τη διαφορά (17-20). Η Θέτιδα ισοφάρισε εκ νέου (20-20), αλλά με τρία σερί λάθη της, η ΑΕΚ μπήκε σε θέση οδηγού και εν τέλει ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 23-25.

H Πάσκοβα και η Καλντερόν έκαναν την αρχή στο τρίτο σετ για την ΑΕΚ (2-3). Ωστόσο, η Θέτιδα πέρασε μπροστά (8-6, 10-8). Η «Ένωση» με τρεις διαδοχικούς πόντους έκανε το 10-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 19-19, με το μπλοκ των Γιώτα-Στράντζαλη και λάθος της Μερτέκη, να δίνουν «αέρα» δύο πόντων στην «Ένωση». Η Θέτιδα, στο πιο κρίσιμο σημείο, ισοφάρισε σε 23-23 και εν τέλει πήρε το σετ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα ξεκίνησε ιδανικά (5-3). Η ΑΕΚ ισοφάρισε με Στράντζαλη σε 6-6, όμως η Θέτιδα, αρχικά, πήγε στο +5 (12-7), ενώ έφθασε και στο +6 (14-8, 16-10, 19-13). Η ΑΕΚ μείωσε με Πάσκοβα και το μπλοκ των Κωνσταντινίδου-Μπλάνκο σε 19-15, αλλά δεν μπορούσε να βρει «απαντήσεις» απέναντι στην επίθεση της Θέτιδας, με αποτέλεσμα να χάσει το σετ με 25-19.

ΑΠΣ Θέτις – ΑΕΚ 3-1
Τα σετ: 25-18, 23-25, 25-23, 25-20.

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει